Poznáme 21 finalistov enviro-ocenenia Atlas
26.03.2021
"
Organizátori zaregistrovali až 177 nominácií, ktoré zaslala verejnosť aj samotní uchádzači spomedzi organizácií, obcí, škôl, eko-startupov aj firiem založených na princípoch zelenej ekonomiky. Nezávislá porota expertov vybrala 21 projektov, ktoré postupujú do finále. Ceny Atlas pre tých, ktorí povýšili ochranu prírody na svoju top prioritu, budú po prvýkrát rozdané v rámci šiestich kategórií 22. apríla, symbolicky na Deň Zeme.
Nové enviro-ocenenie Nadácie VÚB, ktoré je na Slovensku svojím záberom a šírkou podpory jediné svojho druhu, sa zameriava na zelené projekty, úspešne zrealizované v priebehu uplynulého roka. Nominačný proces iniciatívy Atlas ponúkol príležitosť zdieľať ich výsledky a uchádzať sa o jednu zo šiestich cien podľa definovaných kategórií. V najväčšej miere sa environmentálne postavené neziskové organizácie, inštitúcie a firmy hlásili s projektami zameranými na zelenú osvetu, ochranu biodiverzity a eko-startupy. Na základe bodového hodnotenia všetkých 177 nominovaných projektov odborná porota posunula do užšieho výberu týchto uchádzačov a ich aktivity.
kategória 1 - Ochrana a podpora biodiverzity
- Združenie Slatinka – Zachránený „riekoles“ pri Slatinke
- Bratislavské regionálne ochranárske združenie – Obnova a podpora biodiverzity vo Vnútrozemskej delte Dunaja
- Občianske združenie Naše Zálesíčko – Korzo Zálesie: Revitalizácia nábrežia Malého Dunaja
- Slovenský zväz ochrancov prírody a krajiny, Základná organizácia Slovenský raj – Ochrana netopierov a vtákov pred usmrtením pri zatepľovaní budov, vytváranie podmienok pre ich život na Spiši
kategória 2 - Environmentálne povedomie a vzdelávanie
- Centrum environmentálnych aktivít - Mladí reportéri pre životné prostredie
- Cyklokoalícia – Do školy na bicykli
- Cuketa o.z.- Priestory pre tvory
- Základná škola s materskou školou Maximiliána Hella, Štiavnické Bane – Klíma nás zaujíma
kategória 3 - Zmena klímy a ochrana ovzdušia
- Iniciatíva Klíma ťa potrebuje – Petícia Za klímu, za budúcnosť (petícia Klíma ťa potrebuje)
- Nadácia Integra – Milión stromov pre Afriku
- Obec Rovinka – Hovorme spolu o (čistom) ovzduší
kategória 4 Eko-startupy
- Agro-drevinový ekosystém BBSK s.r.o.- sociálny podnik v oblasti poľnohospodárskej výroby, záhradníctve a lesníctve
- Elis Technologies Limited, org. zložka – inteligentná detekcia netesnosti geomembrán v skládkach
- Charging Revolution – inovatívna nabíjačka smartfónu
- sobi, o.z. - sobi.eco – sociálna výroba z recyklovanej textílie a recyklovaných plastov
kategória 5 - Najlepší projekt miestnej samosprávy
- mesto Trenčín – Trenčín recykluje
- obec Kladzany – Adaptácia na klimatické zmeny a vodozádržné opatrenia v Kladzanoch
- Bratislava/mestská časť Petržalka – Spoločne EKO
kategória 6 - Zelená ekonomika v biznise
- JRK Slovensko s.r.o. – ELWIS – elektronická evidencia odpadu
- EcoTank – Inovatívne a ekologické riešenie dopĺňania vody do ostrekovačov
- ecoheart, s.r.o. – Výroba drevených zubných kefiek
Keďže v troch kategóriách došlo k zhode pri bodovaní projektov na postupujúcich pozíciách, shortlist ocenenia tvorí namiesto pôvodne plánovaných 18 až 21 subjektov. Počas prvého ročníka ocenenia Atlas zasadlo do panelu porotcov týchto päť osobností, angažujúcich sa v rôznych oblastiach ochrany životného prostredia: environmentalista a jeden zo zakladateľov občianskej iniciatívy My sme les Erik Baláž, odborníčka na bezodpadové hospodárstvo z Inštitútu cirkulárnej ekonomiky Petra Csefalvayová, poslanec Európskeho parlamentu a environmentálny konzultant Martin Hojsík, riaditeľ Nadácie Ekopolis Peter Medveď a greenfluencer a klimatický aktivista Michal Sabo.
Mená šiestich víťazov, ktorých vyberie z každej kategórie na základe ďalšieho spoločného hodnotenia porota expertov, budú známe 22. apríla. Stane sa tak počas oficiálnej ceremónie, ku ktorej sa bude môcť pripojiť online aj verejnosť. „Bolo príjemné sledovať, s akým záujmom prichádzali nominácie. Je to pre nás potvrdenie, že takýto formát podpory na Slovensku skutočne chýbal. Tešíme sa zo silnej zostavy finalistov a necháme sa prekvapiť, ktorých šesť tímov získa našu spoločnú, verejnú poklonu a cenu za svoju pozitívnu ekologickú stopu,“ uvádza Alexander Resch, predseda správnej rady Nadácie VÚB a generálny riaditeľ VÚB banky a dodáva, že štyria laureáti z kategórií neziskových organizácií, škôl a eko-startupov si odnesú aj finančnú odmenu ako motiváciu do ďalšej činnosti v celkovej hodnote 40-tisíc eur. Nadácia VÚB chce v rámci svojho strategického zamerania na podporu udržateľnosti a ekológie v spolupráci s VÚB bankou udeľovať toto enviro-ocenenie odteraz každoročne.
Viac informácií o finalistoch a iniciatíve Atlas je k dispozícii na stránke www.nadaciavub.sk/atlas/.
"