• Žiadny návrh

Čas na fotovoltiku je teraz

Dopyt po energetickej optimalizácii a napĺňaní ESG opatrení vo firmách na Slovensku rastie. Jedno z najčastejšie prijímaných riešení, ktorým je u nás fotovoltika, sa stáva v ostatných mesiacoch po krízovej jeseni opäť dostupnejším.

Vyplýva to z diskusie expertov a zástupcov firiem v rámci podujatia VÚB Atlas Talks, podľa ktorých tento trend súvisí aj s rozvojom trhu s energetickými službami ako jedným z faktorov potrebných na približovanie sa ku klimatickým cieľom. Ten však zároveň negatívne ovplyvňuje nedostatok personálnych kapacít, a to najmä na inštaláciu zelených technológií. 

Firmy si uvedomujú, že prístup k energiám už nebude nikdy ako pred krízou. To, čo sa udialo v energetike za posledný rok, spôsobilo revolúciu v tomto sektore. Zmenil sa pohľad zákazníkov, ktorí sa už pozerajú aj na bezpečnosť, diverzifikáciu a udržateľnosť do budúcnosti. Ak sa rozhodnú začať vyrábať aspoň časť elektrickej energie alebo tepla sami, bude to pre nich určite výhoda,“ povedal Robert Ruňanin, zástupca spoločnosti ENGIE services, ktorá patrí na Slovensku medzi lídrov v poskytovaní služieb z oblasti privátnej výroby tepla a facility manažmentu.

Fotovoltika môže byť na streche do pol roka

Z konkrétnych riešení obnoviteľných zdrojov energie odporúčajú odborníci priemyselným firmám aktuálne investovať do fotovoltiky, ktorou už dokážu pokryť aspoň časť svojej spotreby, čo môže znamenať v závislosti od režimu 20 až 30 % úspory energií. „V prípade, že máme podľa legislatívy pridelenú kapacitu v rámci zákazníka a v tomto momente by sme začali pripravovať projekt, pri zohľadnení všetkých procesov vrátane stavebných povolení dnes dokáže mať firma solárne kolektory nainštalované zhruba do pol roka,“ vysvetľuje Daniel Čurka zo spoločnosti ESCO Slovensko, ktorá sa zaoberá poskytovaním energetických riešení a poradenstva pre firmy. Hoci vyzerala byť situácia na jeseň minulého roka kritická, dostupnosť komponentov na trhu, potrebných pre fotovoltické zdroje, sa v ostatných mesiacoch ustálila a dodávatelia ich majú nakúpené.

Problém je ťažká predvídateľnosť a nedostatok ľudí

Hoci je dnes z hľadiska riešení zelených energií pre firmy voľbou číslo jeden fotovoltika, ako sa bude situácia vyvíjať, nevie predvídať nik. „Problémom je ťažká predvídateľnosť trhu v energetike, aby sme vedeli plánovať odborné kapacity. Mnohí klienti nevedia, či im schvália žiadosť na výstavbu riešení. Pomohli by jasnejšie pravidlá hry, vízia, ako bude vyzerať energetický mix budúcnosti, ktorý bude zelený, udržateľný aj ekonomický,“ vysvetľuje Robert Ruňanin.

Podľa experta Daniela Čurku chýbajú na trhu energetických služieb ruky a panujú obavy aj o odliv mozgov. „Bojujeme s tým, že mnohí technicky zdatní ľudia odchádzajú za prácou najmä na nemecko-rakúsky trh. Hlavne na západe a časti stredného Slovenska narážame na problém, že keď dáme dokopy projekt pre klientov, nie sú technici, ktorí ho budú montovať. Nedostatok personálnych kapacít sa prejavuje už aj v odbornej oblasti. Vidíme to z našich spoluprác s univerzitami, strojníckymi, technologickými fakultami. Pomaly nie je koho osloviť.“ Riešením v tejto oblasti by mohla byť väčšia vzájomná pomoc súkromného a verejného sektora, podpora duálneho vzdelávania či výchova vlastných talentov.

ESG – pre mnohých zatiaľ povinnosť, do budúcnosti ale nevyhnutnosť  

Odborná debata na podujatí VÚB Atlas Talks smerovala aj do zdieľania skúseností, aký praktický zmysel okrem energetických úspor majú pre firmy investície do udržateľnosti a tzv. ESG princípov. Pre veľkú časť spoločností na Slovensku má zisk takejto „nálepky“ stále primárne pragmatický význam, pretože im to pomáha pri financovaní. A k energetickým auditom pristupujú mnohé korporácie najmä preto, že majú takú povinnosť. Pre budúci rast sa však prijímanie opatrení na znižovanie vlastnej uhlíkovej stopy, energetickej náročnosti a zvyšovanie celospoločenského dopadu stávajú jednoznačne cestou.

Firmy, ktoré sú už dnes neúspešné, sa vďaka prijatiu ESG princípov úspešnými nestanú. Ale tie, ktoré dnes úspešné sú a majú ambície takými ostať a v strednodobom a dlhodobom horizonte rásť, by sa mali touto témou jednoznačne zaoberať,“ uviedol Andrej Viceník, vrchný riaditeľ úseku firemné bankovníctvo a člen predstavenstva VÚB banky, ktorý tiež potvrdzuje ako aktuálnu motiváciu pre biznis partnerov práve finančné zvýhodnenie. „V prípade financovania dlhodobejších projektov cez naše úverové riešenie S-LOAN, ak prihliadneme aj na všetky pozitívne ESG dopady týchto investícií na planétu a spoločnosť, môže získať firma úver lacnejší aj o niekoľko percent.“

Rozdeľujeme dva typy klientov. Pri tých, ktorí robia energetický audit len kvôli legislatíve, býva úspešnosť realizácie zelených projektov nízka. Potom sú tu však tí, ktorí chcú reálne niečo zmeniť vo svojom fungovaní do budúcnosti,“ uviedol z praxe v oblasti zvyšovania energetickej efektívnosti firiem Robert Ruňanin. Daniel Čurka z ESCO Slovensko v tejto súvislosti odporučil, aby firmy pri uvažovaní o prechode na nové technológie v energetike mysleli aj na interné personálne zabezpečenie. „Túto oblasť musí vo firme niekto dostať za úlohu, kto bude zodpovedný za výstup do konkrétneho termínu, bude mať na starosti zber dát a komunikovať s partnermi dodávajúcimi energetické riešenia.“ 

Slovensko sa stáva veľmocou vo výrobe zelenej elektriny

Do diskusie počas druhého stretnutia zo série VÚB Atlas Talks, ktoré sa konalo 6. februára s cieľom spájať na pôde VÚB banky odborníkov a firmy pri business témach podporujúcich udržateľnosť a zelenú ekonomiku, sa zapojil aj člen predstavenstva Slovenských elektrární Lukáš Maršálek: „Spustením tretieho bloku Mochoviec, ktorý už dodáva elektrinu do siete, sa Slovensko zaraďuje medzi štáty v Európe s najvyšším podielom výroby z jadra. Mimochodom, štyri prevádzkované jadrové bloky vyrobili uplynulý rok najviac elektriny vo svojej histórii a na dodávke Slovenských elektrární do siete dosiahli podiel viac ako 86 %. Po zarátaní produkcie z jadrových a vodných zdrojov tak spoločnosť dodáva takmer 95 % elektriny bez emisií skleníkových plynov. . Dostavaním a spustením štvrtého bloku v Mochovciach sa Slovensko stane vývozcom elektriny. O vnútornú sebestačnosť sa teda netreba báť.“ 

Potrebujete pomoc?

Odpovieme na všetky vaše otázky.