• Žiadny návrh
ZÁVÄZOK K UMENIU

Toto leto v Gallerie d’Italia – Milano očakávajte neočakávané

Nová výstava diel – všetky nedávne akvizície Intesa Sanpaolo – sľubuje poučnú cestu súčasným maliarstvom a sochárstvom.

02/08/2023

Návšteva Gallerie d’Italia – Milano vyzerá toto leto celkom inak, s otvorením dočasnej expozície s názvom Una collezione inattesa. Viaggio nel contemporaneo tra pittura e scultura (Nečakaná zbierka. Cesta súčasným maliarstvom a sochárstvom).

Displej obsahuje viac ako 70 diel. Všetky sú nedávnymi akvizíciami spoločnosti Intesa Sanpaolo a žiadna z nich nebola predtým vystavená v múzeu bankovej skupiny v Miláne. Podľa Lucu Massima Barbera, pridruženého kurátora zbierok moderného a súčasného umenia Intesa Sanpaolo, ide o to, aby tieto diela „začali dialóg“ s dielami v stálej expozícii Cantiere del ’900. (Ten druhý ponúka výber umenia z 20. a 21. storočia, ktoré banka vlastní, a teraz si ho návštevníci prezerajú po prechádzke Una collezione inattesa.) Výstava začína vo veľkej vstupnej hale múzea Femme Paysage od Jeana Arpa. (1966): biela mramorová socha, ktorej zmyselná, biomorfná forma je typická pre umelca. Toto sa objavuje uprostred ôsmich podobných diel talianskeho sochára Bruna De Tofoliho. Porovnanie je príkladom cieľa Intesa Sanpaolo vybudovať zbierku súčasného umenia bohatú na prácu nielen domácich umelcov, ale aj medzinárodných.

„Teraz sme v štádiu, keď sa môžeme spoľahnúť výlučne na vlastnú zbierku Intesa Sanpaolo, ktorá sa stala tak bohatou a hĺbkovou“ – Luca Massimo Barbero, kurátor zbierok moderného a súčasného umenia Intesa Sanpaolo

De Tofoli bol spájaný so spatializmom – hnutím, ktoré po druhej svetovej vojne viedol Lucio Fontana, ďalší umelec, ktorý je v novom zobrazení dobre zastúpený. Miestnosť venovaná Fontanovi obsahuje pekný príklad jeho slávnej série Tagli (Cuts), Concetto spaziale, Attese (1965). Tagli pozostávajú z monochromatických plátien, ktoré Fontana rozsekal nožom Stanley. Príklad v Gallerie d’Italia – Milano je červený a pýši sa 12 lomkami . Izba Fontana obsahuje diela z konca 40., 50. a 60. rokov a obsahuje niekoľko menej známych diel umelca, ako napríklad súbor ručne maľovaných hlinených tanierov s názvom Antica Savona.

„Názov výstavy odkazuje na skutočnosť, že návštevníci uvidia novú stránku umeleckej zbierky Intesa Sanpaolo,“ hovorí Barbero. "Je to "neočakávané" v tomto zmysle, ale aj v tom zmysle, že ľudia si, dúfajme, prehĺbia svoje znalosti o umelcoch a umeleckých smeroch, o ktorých si myslia, že ich už poznajú." Fontanov dlhoročný priateľ Fausto Melotti je ďalším umelcom, ktorý má galériu pre seba. Zahŕňa diela 19, ktoré neboli nikdy predtým verejne vystavené – pozoruhodné sú štyri glazované keramiky zo série známej ako jeho Korai. Pozostávajú zo záhadných hieratických ženských postáv, ktoré sa odvolávajú na staroveké Grécko. Intesa Sanpaolo, ktorá bola postavená v priebehu niekoľkých desaťročí, má umeleckú zbierku s 35 000 kusmi, ktoré sa chronologicky pohybujú naprieč tisícročiami od archeologických predmetov až po súčasné umenie.

Najzaujímavejšie miesta sú vystavené v štyroch múzeách Gallerie d’Italia: v Miláne, Neapole, Vicenze a Turíne. „Nové prírastky do zbierky jej pomáhajú zostať svieži a vyvíjať sa a pomáhajú rozširovať príbeh, ktorý rozpráva,“ hovorí Barbero. „Výnimočným príkladom bolo darovanie zbierky Luigiho a Peppina Agratiho, jedného z najsilnejších fondov súčasného umenia v súkromných rukách.“ Bratia Luigi a Peppino Agrati boli lombardskí priemyselníci, ktorých väčšina umeleckej zbierky – vrátane Fontanových Concetto spaziale, Attese a Melottiho štyroch Korai – bola darovaná Intesa Sanpaolo v roku 2018.

Toto leto v Gallerie d’Italia – Milano očakávajte neočakávané

Minimalistické umenie z Talianska a Spojených štátov je tiež dobre zastúpené v Una collezione inattesa. Dielo od Enrica Castellaniho a Roberta Rymana obsahuje aj Complex Form, nedávno získanú sochu z 1986 od Sola LeWitta. Natretý bielou farbou na preglejke patrí medzi veľmi obdivované experimenty tohto umelca s pyramídovou formou. Jedným zo záverečných diel je Abstraktes Bild (1984) nemeckého majstra Gerharda Richtera. Táto abstraktná maľba vo svojej žiarivej farbe výrazne kontrastuje s minimalistickými dielami, ktoré sú pred ňou.

Barbero je presný, pokiaľ ide o terminológiu a uprednostňuje, aby sa Una collezione inattesa označovala skôr ako výstava ako výstava. prečo? Pretože to znamená externú spoluprácu, zatiaľ čo ponuka v Miláne je čerpaná čisto z vlastných podielov banky. Výstava je súčasťou Progetto Cultura spoločnosti Intesa Sanpaolo, dlhodobej iniciatívy zameranej na zlepšenie spoločnosti prostredníctvom kultúrneho obohatenia spolu s ekonomickým obohatením. Progetto Cultura, ktorá sa prejavuje v nespočetných podnikoch po celom Taliansku zahŕňajúcich hudbu, kino, umenie, divadlo a ďalšie, nemá medzi finančnými inštitúciami v Európe obdobu.

„Una collezione inattesa zaznamenáva dôležitý moment pre Gallerie d’Italia,“ hovorí Barbero. „Tam, kde sme v minulosti zvyčajne cítili potrebu zahrnúť pôžičky od externých inštitúcií alebo zberateľov do akejkoľvek novej výstavy, sme teraz v štádiu, keď sa môžeme spoľahnúť výlučne na vlastnú kolekciu Intesa Sanpaolo, ktorá je taká bohatá a hĺbková. stane sa to."

Una collezione inattesa. Cesta do súčasnosti medzi maľbou a sochou trvá v Gallerie d'Italia – Miláno do 22. októbra 2023

Share this story

Súvisiace články

Mattioli: humanitárny bankár, ktorý zachránil talianskych Židov
Štvrtá veľká umelecká galéria Intesa Sanpaolo sľubuje „novú ponuku“
Cesta kultúrnou históriou - Grand Tour
Potrebujete pomoc?

Odpovieme na všetky vaše otázky.