• Žiadny návrh
UDRŽATEĽNOSŤ

Haaziq Kazi inšpiruje kolegov z Intesa Sanpaolo k Svetovému dňu životného prostredia

Mladý environmentalista a vynálezca lode ERVIS, ktorá je navrhnutá na čistenie oceánov od plastového odpadu, povzbudzuje zamestnancov, aby každý deň konali proti znečisteniu plastmi.

Rhiannon Edwards

21/06/2023

"Každý kus plastu, ktorý bol kedy vyrobený, stále existuje niekde na tejto planéte. Každý kus plastu, ktorý odmietneme, zredukujeme, znovu použijeme a recyklujeme, je o jeden kus menej v našich oceánoch, v našej pôde, vo vzduchu a v našich telách."

To boli slová Haaziqa Kaziho, 17-ročného environmentalistu z Indie, ktorý sa pri príležitosti Svetového dňa životného prostredia 5. júna 2023 prihovoril zamestnancom Medzinárodnej divízie dcérskych bánk (ISBD) spoločnosti Intesa Sanpaolo.

Keď mal Haaziq 10 rokov, videl zničujúci vplyv plastového znečistenia pri sledovaní dokumentu na kanáli National Geographic.

O päť rokov neskôr vynašiel loď Ervis, veľkú námornú loď, ktorá funguje ako obrovský vodný filter na odstraňovanie plastov a iných nečistôt z našich vôd.

Teraz, okrem toho, že je študentom prestížnej univerzity Ivy League, trávi čas rozhovormi s ľuďmi o plastoch – a prostredníctvom svojej nadácie Ervis Foundation rozvíja nápady na riešenie tohto problému so školákmi.

Haaziq vo svojom prejave k zamestnancom ISBD zdôraznil naliehavosť nášho problému s plastmi.

„Naše oceány sú v kríze, každý rok sa do našich oceánov dostane osem miliónov metrických ton plastu. To sa rovná vysypaniu smetiarskeho auta plného plastov do oceánu každú minútu.

Toto plastové znečistenie nie je len trápenie očí. Je to hrozba pre morský život, ľudské zdravie a naše ekonomiky.“

"Každý rok sa do našich oceánov dostane osem miliónov metrických ton plastu – čo je ekvivalentné vysypať do oceánu každú minútu smetiarske auto plné plastov."

Haaziq Kazi, environmentalista

Komunitná zmena

Haaziqova prednáška bola súčasťou širšieho súboru aktivít pri príležitosti Svetového dňa životného prostredia.

Viaceré banky ISBD úzko spolupracovali s miestnymi mimovládnymi organizáciami na vytvorení schémy recyklácie plastov pre ťažko recyklovateľné uzávery fliaš a ponúkli zasadenie nového stromu za každú zelenú pôžičku a hypotéku prijatú v daný deň (v zemepisných oblastiach, kde boli tieto ponuky dostupné).

Na tak rôznorodých územiach, ako je severná Afrika a východná Európa, nie je vytváranie týchto aktivít jednoduché. Každý región má svoje zvyky, pravidlá a zákony. Slúžiť environmentálne posolstvo takýmto rozdielnym územiam je výzvou.

„Tento rok sme sa rozhodli pre prístup zdola nahor,“ hovorí Alice Grittini, vedúca oddelenia trvalo udržateľného rozvoja v ISBD.

„Zapojili sme všetkých delegátov CSR [spoločenskej zodpovednosti] našich dcérskych spoločností a na základe ich trhov sme sa ich spýtali, čo by bolo pre nich efektívnejšie pri presadzovaní environmentálnych a sociálnych tém v ich geografických oblastiach.

"Rast musí znamenať trvalo udržateľný rast – a my sme motorom trvalo udržateľného rastu."

Alice Grittini, vedúca oddelenia trvalo udržateľného rozvoja, ISBD

Viac ako len jeden deň

Samozrejme, záväzok ISBD k ochrane životného prostredia nie je obmedzený na jeden deň. Jednou z úloh Alice a jej tímu je zmobilizovať rozhovor o tom, ako sa tento záväzok uplatňuje v dcérskych bankách. „V našom súčasnom strategickom pláne 22-25 sa silne zameriavame na environmentálne témy,“ hovorí. „Na úrovni skupiny je udržateľnosť zakotvená v našej DNA. Spájame cieľ pevnej kapitálovej pozície a udržateľného prístupu. "Rast musí znamenať udržateľný rast - a my sme motorom udržateľného rastu." ISBD je súčasťou Intesa Sanpaolo, ktorá je partnerom nadácie Ellen MacArthur Foundation, charitatívnej organizácie so záväzkom premeniť obehové hospodárstvo na realitu. Banka tiež navýšila svoje zelené pôžičky pre podnikanie v rámci schémy obehového hospodárstva, ktorá motivuje zmenu podnikania prostredníctvom pôžičiek. „Tento rok ideme rýchlejšie,“ hovorí Alice, „čo je dobrý výsledok, pretože to ukazuje, že spoločnosti sú ochotné byť súčasťou tejto transformácie. Každá banka sa uberá týmto smerom a pristupuje k poskytovaniu úverov v obehovom hospodárstve.“

Všetci obývame túto krásnu planétu - a je našou povinnosťou ju chrániť a zachovať pre budúce generácie. Haaziq Kazi

Budúce generácie

Zatiaľ čo sa na túto tému zvyčajne rozpráva so školákmi, Haaziq bol skutočne potešený, že mal príležitosť hovoriť so staršími generáciami o našom spoločnom probléme s plastmi.

„Rád na to myslím takto: planétu sme nezdedili po našej predchádzajúcej generácii, skôr sme si ju požičali od budúcich generácií,“ povedal po svojom prejave. "Ako mladý človek by som chcel odkázať starším generáciám, že životné prostredie je našou spoločnou zodpovednosťou."

Zdielať

Súvisiace články

Prehodnotenie financií pre udržateľný svet
Finančná gramotnosť žien – cesta k zmysluplnej zmene
Ako Intesa Sanpaolo podporuje kultúru inklúzie
Potrebujete pomoc?

Odpovieme na všetky vaše otázky.