• Žiadny návrh
RASTÚCE PODNIKANIE

Cestovný ruch v roku 2022 sa rozbieha

Cestovný ruch sa v roku 2020 dostal z jedného z najrýchlejšie rastúcich hospodárskych sektorov na svete a takmer sa zastavil. Teraz sa však toto odvetvie oživuje, keď sa svet zotavuje, pričom počet turistov sa opäť zvýšil a HDP sa blíži k úrovniam pred pandémiou.

Charlotte Ricca

07/06/2022

Nový výskum predpovedá výrazné oživenie cestovného ruchu v roku 2022. Údaje Svetovej rady pre cestovný ruch a cestovný ruch (WTTC) naznačujú, že príspevok tohto odvetvia ku globálnej ekonomike tento rok dosiahne 8,6 bilióna dolárov, čo je len 6,4 % za úrovňami pred pandémiou.

Za posledné dve desaťročia sa cestovný ruch stal jedným z najrýchlejšie rastúcich hospodárskych odvetví na svete, ktorý prekonal export ropy, potravín a automobilov. V roku 2019 jej celkový príspevok k globálnej ekonomike predstavoval 9,2 bilióna dolárov, čím sa vytvorilo 10,4 % globálneho HDP a 10,6 % všetkých pracovných miest.

Náš sektor by mohol obnoviť viac ako 58 miliónov pracovných miest a vygenerovať 8,6 bilióna dolárov, čo by podporilo oživenie hospodárstva na celom svete – Julia Simpson, prezidentka a generálna riaditeľka World Travel & Tourism Council

V roku 2019 bolo zaznamenaných 1,5 miliardy medzinárodných príjazdov turistov, čo predstavuje nárast o 4 % v porovnaní s predchádzajúcim rokom. Okrem toho výdavky turistov rástli o 6 % ročne a dosiahli 1 482,43 milióna dolárov.

Čo sa týka obľúbených destinácií, 50,9 % všetkých turistov prišlo do Európy, 24,5 % do Ázie a Tichomoria, 15 % do Ameriky, 5 % na Blízky východ a 4,6 % do Afriky.

K rastu v tomto odvetví prispelo množstvo faktorov, ako napríklad digitálna revolúcia, ktorá zlepšila prístup k informáciám, predĺžila trávenie voľného času, znížila ceny leteniek, väčší blahobyt a predĺžila priemernú dĺžku života.

V roku 2020 však pandémia takmer zastavila cestovný ruch, pričom medzinárodné príchody klesli o 74 % v porovnaní s predchádzajúcim rokom. V dôsledku toho sa podiel priemyslu na celosvetovom HDP znížil o masívnych 49,1 % a v roku 2020 dosiahol 4,7 bilióna USD, pričom prišlo o 62 miliónov pracovných miest.

Ale priemysel je na vzostupe. Výskum ukázal, že príspevok cestovania a cestovného ruchu ku globálnej ekonomike a zamestnanosti by mohol tento rok dosiahnuť úroveň takmer pred pandémiou. V januári 2022 sa výkon zvýšil o 130 % v porovnaní s rovnakým obdobím predchádzajúceho roka, zatiaľ čo počet medzinárodných príchodov dosiahol 18 miliónov, čo je rovnaký nárast ako za celý rok 2021.

Cestovný ruch vo všetkých oblastiach sveta zaznamenal výrazný nárast, najmä v Európe, kde príchody vzrástli o 199,3 %. Inde vzrástol počet turistov v Amerike o 97,4 % a na Blízkom východe o 89,3 %. Afrika a Ázia a Tichomorie nezažili také silné oživenie, keď zaznamenali nárast o 51,3 % a 44 %. Očakáva sa však, že v roku 2022 porastú.

Keď ľudia opäť začnú cestovať, vlády musia zaviesť zjednodušené pravidlá vrátane používania digitálnych riešení. Cestovanie budúcnosti by malo byť bezkontaktné a zároveň zaručovať bezpečnosť – Julia Simpson, prezidentka a generálna riaditeľka, World Travel & Tourism Council

Európske vlády zaviedli iniciatívy, ktoré majú pomôcť minimalizovať pokles domácich turistov. Taliansko zaviedlo v máji 2020 záchranný plán Italy Cure, ktorý zahŕňal dovolenkový bonus až 500 EUR pre rodiny s nízkymi príjmami, ktoré môžu minúť na turistické ubytovanie. Medzi ďalšie iniciatívy patrili granty na turistické aktivity v historických centrách umeleckých miest, 15 miliónov eur na podporu cestovného ruchu a kupónová schéma See Sicily, ktorá turistom ponúkala zľavu na letenky, prenocovanie zdarma, bezplatnú prehliadku a vstup na kultúrnu atrakciu. .

V dôsledku proaktívnych opatrení vlády sa Taliansko zvýšilo zo šiesteho na piate miesto v tabuľke WTTC, pokiaľ ide o celkový príspevok cestovného ruchu k HDP, napriek tomu, že krajina zaznamenala 51-percentný pokles príspevku k HDP z cestovného ruchu.

Pred pandémiou bolo Taliansko na piatom mieste v 10 najlepších medzinárodných príjazdoch turistov. V rokoch 2015 až 2019 sa priemerná ročná miera rastu medzinárodných príchodov zvýšila na 6 %, čo je viac ako svetová hodnota 5 %.

Podľa najnovších údajov Istat sa do januára 2022 podarilo od januára 2019 obnoviť 65 % príchodov a 70,3 % dĺžky pobytu, pričom zotavenie bolo väčšie u prichádzajúcich turistov ako u domácich. Zatiaľ čo zahraniční cestujúci minuli v januári 2022 o 33,2 % menej ako v rovnakom mesiaci roku 2019, výdavky dosiahli 1,5 miliardy EUR, čo bolo výrazne viac ako 400 miliónov EUR v roku 2021.

Nie je to len Taliansko, ktoré sa teší z oživenia, pretože celý cestovný ruch zažíva boom. Najnovší výskum WTTC naznačuje, že príspevok cestovného ruchu ku globálnej ekonomike a zamestnanosti by mohol tento rok dosiahnuť úroveň takmer pred pandémiou.

Podľa Julie Simpson, prezidentky a generálnej riaditeľky WTTC, je rok 2022 „pripravený na silné oživenie“, ak vlády budú pokračovať v odstraňovaní obmedzení cestovania.

„Náš sektor by mohol obnoviť viac ako 58 miliónov pracovných miest a vygenerovať 8,6 bilióna dolárov, čo by podporilo oživenie ekonomiky na celom svete,“ povedala. „Keď ľudia začnú opäť cestovať, vlády musia zaviesť zjednodušené pravidlá vrátane používania digitálnych riešení. Cestovanie budúcnosti by malo byť bezkontaktné a zároveň zaručovať bezpečnosť.“

Stiahnite si správu tu.

Zdielať

Súvisiace články

Nové trendy prinášajú nové príležitosti v oblasti potravín a nápojov
Posilnenie hodnotového reťazca
Priemysel a mechanika: ako nám roboty pomôžu vidieť a budovať budúcnosť
Potrebujete pomoc?

Odpovieme na všetky vaše otázky.