• Žiadny návrh
MEDZINÁRODNÁ PRÍTOMNOSŤ

SMEs poháňajú rast v Egypte

Prvá digitálna ponuka malých podnikov ALEXBANK pomôže transformácii krajiny

30/11/2021

 

Ako banka v súkromnom sektore je ALEXBANK neobvyklá v tom, že je prítomná vo všetkých 27 egyptských guvernéroch okrem jednej, prostredníctvom svojich 179 pobočiek.

Sila banky je v oblasti retailu, mikrofinancovania a malých a stredných podnikov s osobitným zameraním na sektor poľnohospodárstva. Dante Campioni, generálny riaditeľ a výkonný riaditeľ ALEXBANK, hovorí, že práve tu je banka považovaná za príklad, ktorý je pre egyptské ambície kľúčový.

Dôvodom je čiastočne Campioniho zázemie, ktoré zahŕňa malé podnikanie: svoju kariéru urobil v maloobchodnom, veľkoobchodnom a investičnom bankovníctve v Ázii a Európe vrátane Londýna a Talianska.

Najprv upriamil pozornosť banky na tento segment trhu. „Taliansko a Egypt sú si dosť podobné v tom, že v oboch dominujú skôr malé a stredné podniky než veľké korporácie,“ hovorí. "Toto nám dalo výhodu."

"Sila banky je v oblasti retailu, mikrofinancovania a malých a stredných podnikov s osobitným zameraním na sektor poľnohospodárstva."

Dante Campioni, generálny riaditeľ, Alexbank

Banková penetrácia v Egypte je však stále veľmi nízka a podľa Campioniho má bankový účet len asi tretina egyptskej populácie. „Nachádzame sa v situácii, keď obyvateľstvo aj spoločnosti majú nedostatočné bankovníctvo,“ hovorí. „Máme teda niekoľko skvelých príležitostí, ako sa priblížiť k zákazníkom a ponúknuť im to, čo od banky skutočne očakávajú.“

Tempo transformácie je rýchle, hovorí Campioni, a je poháňaná centrálnou bankou Egypta, ktorá zohrala aktívnu úlohu pri zacielení na nedostatočne obsluhované segmenty ekonomiky.

Samotná ALEXBANK je výsledkom úspešnej privatizácie verejnej banky v roku 2006. Intesa Sanpaolo získala 80 %, zvyšok zostáva v rukách ministerstva financií (z ministerstva sú dvaja členovia predstavenstva).

Centrálna banka Egypta pred niekoľkými rokmi nariadila, aby do roku 2019 smerovalo minimálne 20 % celkových bankových úverov do MSP. ALEXBANK je jednou z mála bánk, ktoré tento cieľ dosiahli. Minimum sa do konca roka 2022 zvýšilo na 25 % – a Campioni hovorí, že ALEXBANK je „takmer tam“.

Digitalizácia a automatizácia sú kľúčom k transformácii banky. O niekoľko týždňov banka uvoľní prvý zo série plne automatizovaných end-to-end pracovných postupov, ktoré svojim zákazníkom výrazne skrátia čas na hotovosť.

Ďalším dôvodom úspechu ALEXBANK v tejto oblasti je, že si vytvorila solídnu sieť vzťahových manažérov. „Urobili sme tiež veľa pre zjednodušenie požadovanej dokumentácie a automatizáciu úverových procesov,“ hovorí Campioni. V tomto sú digitalizácia a automatizácia kľúčové pre transformáciu banky. O niekoľko týždňov banka uvoľní prvý zo série plne automatizovaných end-to-end pracovných postupov, ktoré, ako hovorí Campioni, „dramaticky skrátia čas na hotovosť pre našich zákazníkov“.

Keď MSP idú do banky, hovorí: „Potrebujú rýchlu odpoveď. V Egypte sa to donedávna dalo merať v mesiacoch.“ Nový pracovný postup znamená, že čas odozvy sa skráti z približne štyroch týždňov na 48 hodín.

Tento úver je nevyhnutný pre hospodársky rast, hovorí Campioni. „Jeden z mojich bývalých zákazníkov v Taliansku – výrobca potravinárskych strojov – mi povedal, že má spoločnosť ochotnú kúpiť jeho produkty, ale povedali mu, že nemôžu nakupovať ďalších osem mesiacov, kým si neušetria peniaze.“

„Toto je jasný príklad toho, ako sú MSP niekedy ďaleko od bánk a ako dobrý úver môže urýchliť ekonomický rast. Len čo spoločnosť dokončí svoje investície, začne najímať pracovníkov a vyrábať potraviny, zvýši svoj príspevok k HDP.“

Máme niekoľko skvelých príležitostí, ako sa priblížiť k zákazníkom a ponúknuť im to, čo skutočne od banky očakávajú – Dante Campioni, generálny riaditeľ, Alexbank

The bank is also part of a general trend towards visibility. “Being invisible and dealing only in cash is a great way to hide profits,” says Campioni. “The authorities have created a lot of tax incentives and tax holidays to encourage SMEs to become visible. We are part of this overall plan to make these companies emerge from the grey economy.”

Egypt has also been passing new legislation to simplify red tape and encourage digitisation. “There are still some milestones to be achieved,” says Campioni, “but the will is there, and the authorities are very supportive.”

Egypt has heavily invested in infrastructure. For example, says Campioni: “When I arrived, one big problem was electricity. Now the country is signing agreements with Greece to export electricity and trying to export also to Saudi Arabia or to Sudan.”

Taliansko a Egypt sú si dosť podobné v tom, že v oboch dominujú skôr malé a stredné podniky než veľké korporácie – Dante Campioni, generálny riaditeľ, Alexbank

Existujú dopravné iniciatívy pre mestské oblasti a budujú sa nové inteligentné mestá – vrátane nového inteligentného hlavného mesta.

Priemerný vek egyptskej populácie je nízky – približne 60 % je mladších ako 30 rokov a 80 % má menej ako 45 rokov – penetrácia smartfónov je teda vysoká. Vďaka tomu je krajina priaznivá pre rozvoj digitálnych služieb.

„Nie všetko je dokonalé a samozrejme existujú prekážky,“ hovorí Campioni z egyptského trhu, „ale dosiahli sa a sú plánované veľké zlepšenia. Tento trh môže byť zaujímavý a atraktívny pre mnohé zahraničné korporácie.“

Zdielať

Súvisiace články

Centrum v New Yorku buduje biznis pre budúcnosť
Slovinsko: malá krajina, veľké príležitosti
Intesa Sanpaolo ISB odhaľuje novú komunikačnú stratégiu pre meniace sa časy
Potrebujete pomoc?

Odpovieme na všetky vaše otázky.