Premena cirkulárnej ekonomiky pre módny priemysel
Móda je jedným z najväčších znečisťovateľov planéty. Intesa Sanpaolo ju pomáha znovu objaviť pomocou obehovej ekonomiky
04/05/2021
Od energie a vody použitej na výrobu látok až po obrovské množstvo kedysi opotrebovanej „rýchlej“ módy, ktorá končí na skládke, práve teraz naše oblečenie skutočne stojí Zem.
Módny priemysel je jedným z hlavných prispievateľov k environmentálnej kríze, ktorej čelíme. Je zodpovedný za 10 percent globálnych emisií uhlíka – viac ako všetky medzinárodné lety a námorná doprava dohromady. Pri súčasnom tempe vzrastú emisie skleníkových plynov módneho priemyslu do roku 2030 o viac ako 50 percent (1). Ako to vyzerá v zrkadle? Nie veľmi dobré.
Spolu s nadáciou Ellen MacArthur Foundation – ako jej prvým strategickým partnerom v oblasti finančných služieb – sa Intesa Sanpaolo zaviazala pomôcť obehovej ekonomike stať sa realitou. Súčasťou tohto procesu je pomáhať módnemu priemyslu, aby bol udržateľnejší v celom dodávateľskom reťazci: od vytvárania udržateľných látok až po zabezpečenie toho, aby oblečenie vydržalo, a nie aby sa rozpadlo a skončilo na smetisku. Celkovo banka pomáha svojim klientom pri prechode z lineárnych spôsobov práce na udržateľné spôsoby podnikania obehového hospodárstva.
Priemerný pár džínsov nie je ani zďaleka udržateľný, na výrobu spotrebúva tisíce litrov vody. Ale Candiani Denim (2), zákazník spoločnosti Intesa Sanpaolo, používa vlákna Lyocell namiesto bavlnených vlákien, aby bola látka šetrnejšia k planéte. Lyocell sa získava z dužiny rýchlo rastúceho eukalyptového stromu. V porovnaní s bavlnou sa na spracovanie na použiteľné vlákna spotrebuje približne polovičné množstvo vody (3). Candiani Denim dodáva džínsovinu významným svetovým značkám, pričom poháňa zmeny tým, že svojim klientom, módnym domom, poskytuje trvalo udržateľné voľby, ktoré túto trvalo udržateľnú voľbu prenášajú na svojich zákazníkov.
Intesa Sanpaolo má vyhradený úverový nástroj na financovanie obehovej ekonomiky vo výške 6 miliárd EUR pre podniky ako Candiani Denim na investovanie do obehových procesov. To by mohlo znamenať zavedenie ekologickejších technológií, zlepšenie energetickej účinnosti alebo vývoj ekologickejších materiálov. Intesa Sanpaolo tiež vytvorila zelenú väzbu.
Zegna Group, výrobca luxusného pánskeho oblečenia, je ďalšou spoločnosťou podporovanou Intesa Sanpaolo, ktorá spochybňuje nehospodárne praktiky módneho priemyslu. Spoločnosť vybudovala dve vodné elektrárne, aby bolo jej využívanie energie udržateľnejšie, a teraz je 40 percent energie využívanej jej elektrárňami obnoviteľných (4). Skupina Zegna tiež investovala do zhodnocovania vedľajších produktov z procesu výroby textílií a ich uvedenia späť do výrobného cyklu – napríklad opätovné využitie 20 percent odpadovej vody zo svojich závodov, čo predstavuje 70 000 metrov kubických vody. ročne (5).
Vytváranie módnych kruhov nie je dobré len pre planétu; dáva to aj dobrý obchodný zmysel. Napríklad Zegna predáva približne 15 percent svojich textilných vedľajších produktov iným spoločnostiam, čo znamená, že približne 95 ton látky sa opätovne použije, než aby sa vyhodila – a to je pre spoločnosť ziskové.
Spotrebiteľské návyky sa tiež menia a očakáva sa, že trend opätovného používania a požičiavania odevov v nasledujúcom desaťročí naberie na obrátkach. Výskum nám hovorí, že ak by si každý rok každý kúpil jednu vec z druhej ruky namiesto novej položky, výhoda by sa rovnala výsadbe 66 miliónov stromov a úspore 1,25 miliardy spŕch v hodnote vody (6).
Rýchla móda skončila. Budúcnosť je o dobre vyrobených a dlhotrvajúcich odevoch – takých, ktoré sú šetrnejšie k Zemi a ich majitelia si ich vážia.
Zdroje textu
- https://www.worldbank.org/en/news/feature/2019/09/23/costo-moda-medio-ambiente
- https://www.world.intesasanpaolo.com/fashioning-sustainable-future/
- https://www.sciencedirect.com/topics/engineering/lyocell-fiber
- https://group.intesasanpaolo.com/content/dam/portalgroup/repository-documenti/sostenibilt%C3%A0/inglese/2020/Green%20Bond%20Report%202020%20focused%20on%20CE.pdf p9
- https://group.intesasanpaolo.com/content/dam/portalgroup/repository-documenti/sostenibilt%C3%A0/inglese/2020/Green%20Bond%20Report%202020%20focused%20on%20CE.pdf P9
- https://www.thredup.com/resale/#eco-impact
Zdroje štatistík videa
- We throw away 460 billion dollars’ worth of clothes a year, – p20
- Clothing manufacture uses enough water to meet the needs of 5 million people every year
- If nothing changes, by 2050 the fashion industry will use up a quarter of the world’s carbon budget – p21
- The benefit of each of us switching one item to second hand would be the equivalent of planting 66 million trees and saving 1.25 billion showers worth of water
- The global online clothing rental market is expected to reach a value of two billion dollars by 2025