• Žiadny návrh
CIRKULÁRNA EKONOMIKA

Prečo nemôžeme recyklovať cestu von z plastovej krízy

Plastové znečistenie je jednou z najväčších výziev, ktoré musí obehové hospodárstvo riešiť. Ak nebudeme konať teraz, do roku 2050 budú mať oceány viac plastov ako rýb.

23/06/2023

PODCAST: Vypočujte si diskusiu odborníkov z Organizácie Spojených národov, Ellen MacArthur Foundation a Coca-Cola Europe o plastovej kríze a ako to môžeme vyriešiť

Finančná iniciatíva Organizácie Spojených národov pre životné prostredie má za cieľ využiť finančné riešenia na odstránenie plastového znečistenia z planéty. Intesa Sanpaolo je členom iniciatívy OSN.

Peggy Lefort, znečistenie a obehové hospodárstvo vedú v rámci finančnej iniciatívy Organizácie Spojených národov pre životné prostredie, hovorí:

„Zníženie znečistenia plastmi z plastov na krátke použitie do roku 2040 si bude vyžadovať zmenu celého systému.

Bude to od nás vyžadovať, aby sme zmenili spôsob výroby a používania plastov z nášho súčasného lineárneho modelu na kruhový model, čo si bude vyžadovať masívne presmerovanie finančnej sily. Finančný sektor musí zohrávať úlohu pri podpore svojich klientov pri prechode na obehovú ekonomiku plastov.“

"Zníženie znečistenia plastmi z plastov na krátke použitie do roku 2040 si bude vyžadovať zmenu celého systému. Bude to od nás vyžadovať, aby sme zmenili spôsob výroby a používania plastov z nášho súčasného lineárneho modelu na kruhový model, čo si bude vyžadovať masívne presmerovanie finančnej sily. Finančný sektor musí zohrávať úlohu pri podpore svojich klientov pri prechode na obehovú ekonomiku plastov."

Peggy Lefort, Finančná iniciatíva Organizácie Spojených národov pre životné prostredie

Zmena súčasného systému nie je dobrá len pre planétu – prinesie aj úspory nákladov, ktoré sa do roku 2040 odhadujú na približne 4,5 bilióna dolárov.

„Som si istá, pretože veda nám hovorí, že je to možné,“ hovorí Peggy Lefort.

Nadácia Ellen MacArthur pre krízu plastového znečistenia

Financie musia spolupracovať s výrobou, aby podporili transformáciu používania plastov. To je dôvod, prečo je Intesa Sanpaolo prvým strategickým partnerom v oblasti finančných služieb nadácie Ellen MacArthur Foundation (EMF), charitatívnej organizácie, ktorá sa zaviazala urobiť obehovú ekonomiku realitou. Toto partnerstvo funguje od roku 2015.

"Nemôžeme to jednoducho ignorovať. Nie je to len o Veľkom tichomorskom odpadkovom mieste. Žijem v Európe, v Anglicku. Keď idem s deťmi po pláži, vidím tam plastové kúsky."

Gilonne Traub, manažérka partnerstva v Ellen MacArthur Foundation

Riešenie plastového znečistenia prostredníctvom prehodnotenia systémov je jednou z najväčších priorít EMP.

„Problém je obrovský,“ hovorí Gilonne Traub, manažérka partnerstva v nadácii Ellen MacArthur Foundation. "Nemôžeme to jednoducho ignorovať. Nie je to len o Veľkom tichomorskom odpadkovom mieste. Žijem v Európe, v Anglicku. Keď idem s deťmi po pláži, vidím tam plastové kúsky.“

Výzvy riešenia našej plastovej krízy

V súčasnosti, aj keď máme recyklačné systémy zavedené približne 40 rokov, iba 14 % plastových obalov sa recykluje a len 2 % sa dostanú späť do systému na opätovné použitie.

"Pôsobíme vo viac ako 200 krajinách a na týchto trhoch má každá geografická oblasť jedinečnú situáciu – rôzne vlády, rôzne legislatívne prostredia a rôzne spotrebiteľské správanie. Byť partnerom nadácie Ellen MacArthur Foundation je pre nás absolútne kľúčové. Prostredníctvom spolupráce sme schopní riešiť zložité výzvy."

Ana Gascón, riaditeľka iniciatívy World Without Waste v Coca-Cola Europe

Recyklácia preto nie je jedinou odpoveďou na krízu znečistenia plastmi. Je dôležité, aby sa do diskusie zapojili aj výrobcovia, ktorí používajú plasty. Coca-Cola Europe je napríklad ďalším strategickým partnerom nadácie Ellen MacArthur Foundation.

„Máme veľa výziev, pretože musíme poskytnúť holistické riešenie pre každý trh,“ hovorí Ana Gascón, riaditeľka iniciatívy World Without Waste v Coca-Cola Europe. „Pôsobíme vo viac ako 200 krajinách a na týchto trhoch má každá geografická oblasť jedinečnú situáciu – rôzne vlády, rôzne legislatívne prostredia a rôzne spotrebiteľské správanie. Byť partnerom nadácie Ellen MacArthur Foundation je pre nás absolútne kľúčové. Prostredníctvom spolupráce sme schopní riešiť zložité výzvy.”

Vypočujte si podcast a vypočujte si diskusiu a diskusiu o tom, ako môžu financie a výroba pomôcť vyriešiť náš problém s plastmi.

Zdielať

Súvisiace články

Intesa Sanpaolo: 360-stupňové riešenie cirkulárnej budúcnosti
Prečo je cirkulárna ekonomika životne dôležité pre ESG
Biodiverzita a obehové-hospodárstvo: prečo je to dôležité
Potrebujete pomoc?

Odpovieme na všetky vaše otázky.