• Žiadny návrh
CIRKULÁRNA EKONOMIKA

Plafond obehového hospodárstva Intesa Sanpaolo prináša ovocie

Ekologický skleník na pestovanie paradajok v zime je len jedným z projektov, ktoré môžu ťažiť z fondu Circular Economy spoločnosti Intesa Sanpaolo

Rhiannon Edwards

22/12/2022

 

V novom skleníku slovinského pestovateľa paradajok Frisko napája lagúna dažďovej vody zavlažovací systém, ktorý zalieva rastliny.

Čmeliaky lietajú okolo a prirodzene opeľujú a neexistujú žiadne drsné prostriedky na ničenie buriny ani pesticídy, ktoré by ich odradili.

Vykurovanie skleníka spoluvyrába elektrinu. Okrem toho sa zachytí vedľajší produkt CO2 z vykurovacieho systému, ktorý sa namiesto uvoľnenia do atmosféry prečerpá späť do skleníka, kde sa rastliny premenia na kyslík priateľský k planéte.

"Chceme zabezpečiť, aby naši klienti chceli s nami obchodovať. Čo je však dôležitejšie, chceme vytvárať hodnoty a zároveň vytvárať pozitívny vplyv a zároveň inovovať ich spôsob podnikania"

Massimiano Tellini, vedúci cirkulárnej ekonomiky, Intesa Sanpaolo Innovation Center

Skleník je príkladom dizajnu obehového hospodárstva v praxi. Po celý rok bude produkovať lahodné paradajky bez toho, aby spôsobila akúkoľvek škodu planéte.

„Tento nový skleník zvýši našu zimnú produkciu o 50 percent,“ hovorí Kristijan Magdič, riaditeľ Paradajz d.o.o. (materská spoločnosť Friško d.o.o.) a prokurista vo FRIŠKO d.o.o.

Vysoký rast, nízky vplyv

Projekt skleníka bol financovaný z pôžičky vo výške 3,5 milióna eur od Intesa Sanpaolo's Circular Economy plafond, čo je úverový nástroj sprístupnený iniciatívam ekologického podnikania.

Namiesto toho, aby sa spoločnosť Intesa Sanpaolo zamerala iba na chrumkanie finančných detailov transakcie, pri pôžičke od plafondu zvažuje environmentálne KPI, ako je obnoviteľná energia a zachytávanie uhlíka.

Goranka Gregorič Repnik, slovinská riaditeľka SME Intesa Sanpaolo, hovorí: „V tomto a mnohých ďalších prípadoch musíme ako bankári preniknúť trochu do hĺbky obchodného modelu a pochopiť, čo prinesieme, aký bude prínos pre celú planétu z projektu.

"Toto sú malé víťazstvá v našej práci."

"Tento nový skleník zvýši našu zimnú produkciu o 50 percent"

Kristijan Magdič, riaditeľ Paradajz d.o.o. (materská spoločnosť Friško d.o.o.) a prokurista vo FRIŠKO d.o.o.

Urýchlenie systémových zmien

Obehové hospodárstvo spôsobuje revolúciu vo všetkých prvkoch priemyslu, no potravinársky sektor je jedinečný vo svojich výzvach a príležitostiach.

Massimiano Tellini, vedúci cirkulárnej ekonomiky v Intesa Sanpaolo's Innovation Center, hovorí: „Veríme, že táto transakcia [Frisko] je veľmi dôležitá transakcia, povedal by som akýsi medzník, ktorý by mali nasledovať ďalší.

"V tomto a mnohých ďalších prípadoch musíme ako bankári preniknúť do obchodného modelu trochu do hĺbky a pochopiť, čo prinesieme, aký bude prínos projektu pre celú planétu."

Goranka Gregorič Repnik, slovinská šéfka SME Intesa Sanpaolo

Ako prvý strategický partner finančných služieb Nadácie Ellen MacArthur Foundation je cieľom Intesa Sanpaolo spustiť čo najviac projektov s environmentálnymi výhodami.

Giuseppe Ferraro, vedúci oddelenia korporátnych a malých a stredných podnikov v divízii medzinárodných dcérskych bánk spoločnosti Intesa Sanpaolo, hovorí: „Naši klienti sa čoraz viac vzdelávajú o dôležitosti udržateľnosti.

"Všetci moji kolegovia v každej jednej geografickej oblasti sú odhodlaní a chcú urobiť čo najviac z týchto obchodov."

Vypočujte si podcast a zistite viac o tom, ako platforma Intesa Circular Economy už prináša systémové zmeny.

Zdielať

Súvisiace články

Intesa Sanpaolo: 360-stupňové riešenie cirkulárnej budúcnosti
Prečo je cirkulárna ekonomika životne dôležité pre ESG
Biodiverzita a obehové-hospodárstvo: prečo je to dôležité
Potrebujete pomoc?

Odpovieme na všetky vaše otázky.