Kam zmiznú naše staré telefóny po výmene? Eliminácia E-odpadu
Elektronický odpad sa stáva obrovskou záťažou pre africké krajiny ako Ghana, Rwanda, Nigéria a Južná Afrika. Obehové hospodárstvo poskytuje riešenie
05/09/2023
Keďže 90 percent planéty vlastní mobilné telefóny a ľudia si ich inovujú v priemere každých 21 mesiacov, rýchlo vytvárame nový problém so znečistením: elektronický odpad. Elektronický odpad je termín pre veľké množstvo elektronického tovaru, ktorý sa vyhodí, keď ľudia inovujú na nový. Hoci mobilné telefóny tvoria veľkú časť problému elektronického odpadu, k tejto zmesi sa pridáva aj iná elektronika, ako sú notebooky, chladničky a televízory. Po vyhodení táto elektronika často končí na obrovských hromadách v krajinách ako Ghana, Rwanda, Nigéria a Južná Afrika.
Pre tieto krajiny ide o veľký problém so znečistením, čo je prvý veľký problém s elektronickým odpadom. Ale ďalej, v rámci týchto položiek, ktoré končia na skládke, sú vzácne minerály a kovy, ktoré boli vyťažené zo Zeme. Nedostatočne sa využívajú, zatiaľ čo sa ťažia nové materiály. Ide o nehospodárne využívanie nekonečných zdrojov Zeme. Je zdokumentované, že len 20 percent elektronického odpadu sa zbiera a recykluje za vhodných podmienok, zatiaľ čo zvyšných 80 percent sa buď vyhodí do prúdu zvyškového odpadu, alebo sa ukladá na skládku, obchoduje sa s ním alebo sa s ním zaobchádza v nevyhovujúcich podmienkach.
Obehové hospodárstvo bude riešiť elektronický odpad štyrmi spôsobmi: Po prvé, zabezpečí, že telefóny bude možné uchovávať a používať dlhšie. Pretože predĺženie životnosti telefónov o jeden rok má potenciál ušetriť 21,4 milióna ton C02 ročne, čo sa rovná cestovaniu 4,7 milióna áut.
Po druhé, keď telefóny prestanú fungovať, budú renovované a nie vyhodené na skládku. Trh s renovovanými telefónmi vzrastie v roku 2030 na hodnotu 140 miliárd dolárov.
Po tretie, tam, kde sa telefóny nedajú renovovať, ich výrobcovia telefónov zlikvidujú, ktorí opätovne použijú vzácne minerály a kovy v nových telefónoch a technológiách.
Po štvrté, pôjde to ruka v ruke s prepracovaním celého systému tak, aby bol založený na obehovom hospodárstve, vrátane toho, ako pristupujeme k technológiám. Intesa Sanpaolo je prvým strategickým partnerom pre finančné služby nadácie Ellen MacArthur Foundation, medzinárodnej charitatívnej organizácie, ktorá sa zaviazala k vytvoreniu obehového hospodárstva, ktoré rieši globálne výzvy, ako sú klimatické zmeny, strata biodiverzity, odpad a znečistenie. Pozrite si film a zistite viac o riešení problému elektronického odpadu prostredníctvom obehového hospodárstva.