• Žiadny návrh
CIRKULÁRNA EKONOMIKA

Financovanie cirkulárnej ekonomiky: balíček pre úspech

Nový závod na spracovanie polymérov spoločnosti EcoCortec predĺži životnosť produktov a zníži ich vplyv na životné prostredie

09/02/2023

 

PODCAST: Skvelý balík zelených financií

Ako zelené pôžičky umožnili chorvátskemu výrobcovi bioplastov expandovať

Kovové súčiastky pre priemysel, či už malé pre vozidlá alebo väčšie pre strojové zariadenia, všetky potrebujú ochranu pred koróziou. V Chorvátsku je EcoCortec najväčším výrobcom biologických polymérov, ktoré chránia diely pred nepoužiteľnými pri preprave po Európe. Nový závod, ktorý bude v prevádzke budúci rok, umožní spoločnosti EcoCortec predĺžiť výrobnú kapacitu a životnosť materiálov používaných v jej bioplastových fóliách a taškách. Všetko je financované platformou pre pôžičky obehového hospodárstva Intesa Sanpaolo. V tomto podcaste vystupujú Dijana Zrinski, generálna riaditeľka EcoCortec, Vedrana Jelušić Kašić, členka predstavenstva PBZ, dcérskej spoločnosti Intesa Sanpaolo, a Giuseppe Ferraro, vedúci oddelenia Corporate and SME v divízii medzinárodných dcérskych bánk Intesa Sanpaolo.

 

EcoCortec je najväčším výrobcom bioplastových antikoróznych náterov a obalov v Chorvátsku. Jej úspech je taký, že rýchlo potrebovala rozšíriť svoje výrobné zariadenia, aby uspokojila dopyt svojich zákazníkov. A v oblastiach, ako je automobilový priemysel, môže korózia prepravovaných dielov viesť k drahému odpadu.

Nová továreň na spracovanie polymérov spoločnosti EcoCortec s rozlohou 1 000 m² bola dokončená v roku 2022 a bude plne funkčná v roku 2023. Okrem toho, že spoločnosť EcoCortec umožní obslúžiť viac zákazníkov viacerými produktmi, umožní jej nová továreň predĺžiť životnosť materiálov používaných v jej bioplastoch. fólie a tašky.

"Keď sme sa dozvedeli o novej technológii – ktorá by zvýšila kapacitu výroby, poslúžila na predĺženie životnosti produktov, no zároveň znížila odpad – veľmi nás nadchla možnosť spolupracovať s firmou na návrhu financovania, ktoré by vyhovovalo oni najlepšie."

Vedrana Jelušić Kašić, členka predstavenstva PBZ, dcérskej spoločnosti Intesa Sanpaolo

Obehové hospodárstvo kladieme na prvé miesto

Dijana Zrinski, generálna riaditeľka EcoCortec, hovorí: „Do našich produktov môžeme zahrnúť až 20 % recyklovaného obsahu. Vždy sa pozeráme na celý životný cyklus samotného produktu – na začiatku, keď sa rozhodujeme, aký materiál použijeme, a na konci, aby sa ten istý produkt dal znova použiť.“

V duchu obehového hospodárstva je nový závod vyrobený čiastočne z materiálov budovy, ktorá predtým stála na jej mieste. Neplytvali sa žiadnymi starými materiálmi; namiesto toho boli prispôsobené pre potreby nového zariadenia.

Závod financovaný fondom obehového hospodárstva Intesa Sanpaolo je ďalším príkladom udržateľného poskytovania úverov v praxi.

PBZ, dcérska spoločnosť Intesa Sanpaolo, podporuje EcoCortec od roku 2016 bankovými službami. Aby sa uistil, že sa spoločnosť kvalifikovala na financovanie z obehového hospodárstva, tím viedol sériu diskusií, aby sa dozvedel, čo chce spoločnosť s pôžičkou urobiť.

"Teraz sa pozeráme na revolúciu. Je to skutočne dôležité vzhľadom na to, čo sa okolo nás v Európe deje, a na problémy, ktoré máme so znečistením a globálnym otepľovaním."

Giuseppe Ferraro, vedúci oddelenia korporátnych a malých a stredných podnikov v divízii medzinárodných dcérskych bánk spoločnosti Intesa Sanpaolo

Vedrana Jelušić Kašić, členka predstavenstva PBZ, hovorí: „Keď sa potrebujete zapojiť do oveľa technickejších diskusií, začnete sa skutočne zaujímať o to, ako nová výroba spoločnosti ovplyvní životné prostredie.

„Keď sme sa dozvedeli o novej technológii – ktorá by zvýšila kapacitu výroby, poslúžila na predĺženie životnosti produktov, no zároveň znížila odpad – veľmi nás nadchla možnosť spolupracovať s firmou na návrhu financovania, ktoré by im najviac vyhovuje."

V roku 2022 zaznamenala Intesa Sanpaolo 20-násobný nárast sumy požičanej za podmienok ESG – podporila staršie podniky pôžičkami, aby sa ich praktiky stali viac obehovými, ako aj pomohla prekvitať novším, už obehovým podnikom. Financovanie projektov ESG ide ruka v ruke s úlohou banky ako prvého strategického partnera finančných služieb nadácie Ellen MacArthur Foundation.

"Vždy sa pozeráme na celý životný cyklus samotného produktu – na začiatku, keď sa rozhodujeme, aký materiál použijeme, a na konci, aby sa ten istý produkt dal znova použiť."

Dijana Zrinski, generálna riaditeľka EcoCortec

Výživa zeleného prechodu

Okrem fondu na financovanie obehového hospodárstva je v podnikateľskom pláne Intesa Sanpaolo na rok 2025 vyčlenených 115 miliárd EUR pre spoločnosť a zelenú transformáciu.

„Teraz sa pozeráme na revolúciu,“ hovorí Giuseppe Ferraro, vedúci oddelenia korporátnych a malých a stredných podnikov v divízii medzinárodných dcérskych bánk spoločnosti Intesa Sanpaolo, „je to skutočne dôležité vzhľadom na to, čo sa okolo nás deje v Európe, a na problémy, ktoré máme so znečistením. a globálne otepľovanie.

"Ale musím povedať: toto je len začiatok."

Vypočujte si podcast a zistite viac o projekte a plánoch Intesa Sanpaolo pre udržateľné investície.

Zdielať

Súvisiace články

Intesa Sanpaolo: 360-stupňové riešenie cirkulárnej budúcnosti
Prečo je cirkulárna ekonomika životne dôležité pre ESG
Biodiverzita a obehové-hospodárstvo: prečo je to dôležité
Potrebujete pomoc?

Odpovieme na všetky vaše otázky.