• Žiadny návrh
CIRKULÁRNA EKONOMIKA

Financie podnietia prechod na obehové hospodárstvo

Pozrite si náš film a zistite viac o tom, ako podporujeme tento prechod

08/04/2021

 

Obehové hospodárstvo bude svedkom toho, ako tradičné podniky premenia spôsob, akým fungujú, a príležitosti, ktoré vzniknú z nových, udržateľnejších postupov.

Nestane sa to zo dňa na deň, ale malé kroky môžu viesť k veľkým zmenám. Napríklad, ak by boli smartfóny navrhnuté tak, aby vydržali len o jeden rok dlhšie, prínos pre životné prostredie by bol rovnaký, ako keby ste z ciest odstránili milión áut.

Prechod na obehové hospodárstvo by bol nemožný bez finančnej podpory. Intesa Sanpaolo podporuje podniky pri zlepšovaní postupov udržateľnosti. Je prvým strategickým partnerom v oblasti finančných služieb nadácie Ellen MacArthur Foundation, organizácie, ktorá sa zaviazala urobiť z obehovej ekonomiky globálnu realitu.

Už sme vytvorili plán obehového hospodárstva vo výške 6 miliárd EUR. Tento úverový nástroj podporuje podniky pracujúce obehovým spôsobom od roku 2018. Spustili sme tiež ocenený dlhopis udržateľnosti.

Ako bude vyzerať podnikanie v obehovej ekonomike?

 

Bude čistejšia, konkurencieschopnejšia a odolnejšia. Výrobky by sa napríklad mohli vyrábať recykláciou materiálov, ktoré sa už používajú, čo znamená, že bude potrebné extrahovať menej primárnych materiálov.

Z tohto dôvodu bude podnikanie odolnejšie a menej ovplyvnené výkyvmi v dostupnosti zdrojov. Výskum nám hovorí, že prostredníctvom obehového hospodárstva môže priemysel znížiť používanie primárnych materiálov, ako sú kovy a chemikálie, o 32 percent do roku 2030 a o 53 percent do roku 2050.

Budú prevládať alternatívne obchodné modely, ako je platba za použitie, a objavia sa nové obchodné modely. S podporou financií začnú rásť úplne nové sektory. Intesa Sanpaolo nedávno oznámila, že rozširuje svoj fond financovania obehového hospodárstva o 1 miliardu EUR, čo znamená, že celkovo 6 miliárd EUR bolo sprístupnených podnikom, ktoré dúfajú, že prejdú na obehové spôsoby práce. Spoločnosti akejkoľvek veľkosti sa môžu uchádzať o výhody fondu a nižších úrokových sadzieb ponúkaných na prácu na kruhových projektoch.

Cirkulárna ekonomika zmení veci k lepšiemu. Do roku 2030 by disponibilný príjem európskych domácností mohol byť až o 11 percentuálnych bodov vyšší, ak sa rozhodneme nasledovať obehový model. Kombinované úspory pre podniky, ktoré sa stanú obehovými, budú až 600 miliárd EUR ročne.

Pozrite si film a zistite viac o tom, ako financie pomôžu obehovej ekonomike stať sa realitou.

Odkazy na video:
Prínos pre životné prostredie by bol rovnaký, ako keby sme z ciest vypustili milión áut
EEB (2019) Coolproducts nestojí zem – celá správa.
www.eeb.org/coolproducts-report, p15
Úspory pre podniky, ktoré sa stanú obehovými, budú do roku 2030 predstavovať až 600 miliárd EUR ročne
https://www.mckinsey.com/business-functions/sustainability/our-insights/mapping-the-benefits-of-a-circular-economy
Priemysel môže znížiť používanie primárnych materiálov, ako sú kovy a chemikálie, o 32 percent do roku 2030 a o 53 percent do roku 2050
https://www.ellenmacarthurfoundation.org/assets/downloads/publications/TCE_Ellen-MacArthur-Foundation_26-Nov-2015.pdf p13
Do roku 2030 by disponibilný príjem európskych domácností mohol byť až o 11 percentuálnych bodov vyšší, ak sa rozhodneme nasledovať obehový model
https://www.mckinsey.com/~/media/McKinsey/Business%20Functions/Sustainability/Our%20Insights/Growth%20within%20A%20circular%20economy%20vision%2

Zdielať

Súvisiace články

Intesa Sanpaolo: 360-stupňové riešenie cirkulárnej budúcnosti
Prečo je cirkulárna ekonomika životne dôležité pre ESG
Biodiverzita a obehové-hospodárstvo: prečo je to dôležité
Potrebujete pomoc?

Odpovieme na všetky vaše otázky.