• Žiadny návrh
CIRKULÁRNA EKONOMIKA

Cirkulárna mobilita je pre mestá kľúčovou oblasťou zmeny

Cirkulárna mobilita sľubuje koniec meškaniam, čistejšie ovzdušie, nové dopravné systémy, lacnejšie cestovanie a bezpečnejšie cesty.

21/02/2022

 

Obyvatelia miest sa chcú pohybovať rýchlo a jednoducho, bez zdržania, dopravných zápch a stúpajúcich nákladov na palivo a lístky. Medzitým sú naše mestá ohniskami znečistenia a odpadu a ak chceme dosiahnuť naše uhlíkovo neutrálne ciele, je potrebné ich transformovať.

Kruhová mobilita je pre mestá kľúčovou oblasťou zmeny – oblasťou, ktorá bude riešiť oba tieto problémy. Použitím umelej inteligencie (AI), ekonomiky zdieľania, analýzy údajov a technológie alternatívnych palív zníži obehová mobilita znečistenie spôsobené dopravou v našich mestách a zároveň zlepší kvalitu našich ciest.

Nové systémy spustia reťaze pozitívnych zmien. Napríklad rast zdieľania áut v rámci širšieho rozšírenia ekonomiky zdieľania zníži náklady na údržbu auta pre ľudí, ktorí žijú v mestách.

Menej jednotlivcov, ktorí vlastnia autá, zníži potrebu parkovacích miest, čím sa uvoľní viac miesta pre parky a ihriská v oblastiach s vysokou hustotou obyvateľstva.

Zníženie individuálneho vlastníctva bude znamenať, že autá na cestách sú novšie a používajú sa len vtedy, keď sú skutočne potrebné, čím sa zníži množstvo znečisťujúcich látok a celkovo sa zlepší kvalita ovzdušia.

Verejná doprava bude tiež ťažiť z myslenia okružnej mobility. Dátová analytika a AI už fungujú v dopravných sieťach niektorých z najväčších svetových miest.

V Singapure sa preľudnenie vo verejných autobusoch znížilo o 92 % a priemerná doba čakania na cestujúceho sa skrátila na štyri minúty, pretože dátová analytika hovorí poskytovateľom dopravy správne číslo, ktoré má dodať v správny čas.

Dubajská mestská železničná sieť využíva AI na to, aby bola prevádzka vlakov lacnejšia a presnejšia. V Európe a USA skracujú inteligentné dopravné systémy dobu jazdy až o 20 %.

Práve sme začali vidieť radikálne účinky okružnej mobility na vyčistenie našich miest a zbavenie sa tradičnej záťaže cestovania.

Prechod na inteligentné elektrické vozidlá a inteligentné cesty bude znamenať bezpečnejšie jazdy a koniec dopravným zápcham. Autonómne vozidlá pomôžu nákladu pohybovať sa po mestách efektívnym a čistým spôsobom. Budúcnosť sľubuje koniec meškaniam, čistejšie ovzdušie, nové priemyselné odvetvia, lacnejšie cestovanie a bezpečnejšie cesty.

Pozrite si film a dozviete sa viac o kruhovej mobilite a o tom, ako prinesie revolúciu do pohybu v našich mestách.

Zdielať

Súvisiace články

Intesa Sanpaolo: 360-stupňové riešenie cirkulárnej budúcnosti
Prečo je cirkulárna ekonomika životne dôležité pre ESG
Biodiverzita a obehové-hospodárstvo: prečo je to dôležité
Potrebujete pomoc?

Odpovieme na všetky vaše otázky.