• Žiadny návrh
CIRKULÁRNA EKONOMIKA

Cirkulárna ekonomika: kľúč k zastaveniu zmeny klímy

Obehové hospodárstvo nám môže pomôcť prepísať našu budúcnosť a odviesť nás od ničivej cesty klimatických zmien

25/08/2022

 

Od záplav cez lesné požiare až po topiace sa ľadovce, všade, kam sa obrátime, vidíme ničivý vplyv klimatických zmien. Je to ľudský problém a my ľudia musíme zmeniť svoje správanie, aby sme ho vyriešili.

Štyridsaťpäť percent emisií, ktoré spôsobujú zmenu klímy, pochádza z výroby budov, áut, odevov a potravín v našom každodennom živote.

Obehové hospodárstvo nám pomôže prehodnotiť, ako robíme tieto každodenné veci – ako môžeme znížiť naše emisie a vydať sa na správnu cestu k cieľu Parížskej dohody znížiť teplotu Zeme o 1,5 stupňa.

Ak uplatníme obehové hospodárstvo len v piatich oblastiach – cement, hliník, oceľ, plasty a potraviny – môžeme do roku 2050 vyčistiť z našej atmosféry 9,3 miliardy ton CO2. To je ekvivalent zníženia všetkých emisií z dopravy na nulu.

 

Obehové hospodárstvo znamená vrátiť sa k rysovacej doske a prehodnotiť, ako môžeme veci robiť lepšie

Ako pomôže obehové hospodárstvo? Princípy obehovej ekonomiky navrhujú odpad a znečistenie v každej fáze procesu výroby a znižujú nadmerné používanie škodlivých produktov.

Ako príklad si vezmite cement. Používa sa široko na celej planéte na pomoc pri budovaní nášho sveta. Výroba cementu však produkuje 8 % celosvetových ročných emisií CO2. Pri výrobe cementu sa fosílne palivá alebo odpad spaľujú na prehriatie vápna v peci a produkcia oxidu vápenatého – chemický proces, ktorý vedie k ďalším emisiám CO2.

Mohli by sme prehodnotiť spôsob výroby cementu tak, aby zachytával uhlík a nie ho uvoľňoval, pomocou nových materiálov alebo nových aplikácií. Toto je príklad vplyvu, ktorý môže mať myslenie obehového hospodárstva.

Nejde len o zníženie vplyvu starého systému. Ide o to vrátiť sa k rysovacej doske a prehodnotiť, ako môžeme veci robiť lepšie.

To isté platí pre iné priemyselné procesy, ako je výroba ocele a hliníka.

Prehodnotenie výroby týchto materiálov spolu s prehodnotením ich použitia v stavebníctve by nám umožnilo znížiť emisie skleníkových plynov o 3,1 miliardy ton ekvivalentu CO2 do roku 2050. Pre kontext, to je viac ako emisie, ktoré členské štáty Európskej únie vyprodukovali spoločne počas celý rok 2019.

A to isté môžeme urobiť pre všetky sektory: odevy, autá, potraviny – všetko, čo používame, môžeme prehodnotiť podľa princípov obehového hospodárstva, aby boli inteligentnejšie a lepšie pre našu planétu.

Intesa Sanpaolo je prvým strategickým partnerom finančných služieb nadácie Ellen MacArthur Foundation, ktorá vedie kampaň za prechod na obehové hospodárstvo.

Pozrite si film a zistite viac o tom, ako nám môže pomôcť zvrátiť klimatické zmeny a zabezpečiť budúcnosť našej planéty.

 

ZDROJE ŠTATISTÍK V ČLÁNKU

[1] Completing the Picture - How the circular economy tackles climate change.pdf

[2] Completing the picture: How the circular economy tackles climate change

[3] Building a world free from waste and pollution

[4] Our plan for cement? The circular economy

Zdielať

Súvisiace články

Intesa Sanpaolo: 360-stupňové riešenie cirkulárnej budúcnosti
Prečo je cirkulárna ekonomika životne dôležité pre ESG
Biodiverzita a obehové-hospodárstvo: prečo je to dôležité
Potrebujete pomoc?

Odpovieme na všetky vaše otázky.