• Žiadny návrh
CIRKULÁRNA EKONOMIKA

Ako môže dizajnové myslenie urobiť z obehového hospodárstva realitu

Dizajn nie je len o produktoch – dá sa aplikovať aj na systémy. Traja dizajnéri tu diskutujú o tom, ako môže správny prístup urýchliť prechod na obehové hospodárstvo

01/12/2022

 

PODCAST: Dizajnové myslenie a cirkulárna ekonomika

Ako môže kreatívna aplikácia dizajnu zachrániť našu planétu

Ako môže dizajnové myslenie zmeniť obchodné modely, produkčné modely a bankovníctvo tak, aby ovplyvnili spôsob využívania zdrojov a zmenu nášho sveta k lepšiemu? Traja dizajnéri diskutujú za okrúhlym stolom o tom, ako ide obehové hospodárstvo a dizajnové myslenie ruka v ruke.

Vypočujte si podcast a dozviete sa viac.

 

Dizajn je kľúčovým nástrojom pri realizácii obehového hospodárstva. Nielenže nám to pomôže prehodnotiť produkty a spôsob ich výroby, ale tiež nám to pomôže pretvoriť systémy v podnikaní aj mimo neho.

"S obehovým hospodárstvom uvažujeme o navrhovaní organizácií, ktoré by podporili ich túžbu mať obehový vplyv"

Chris Grantham, výkonný riaditeľ pre cirkulárnu ekonomiku, Ideo

Chris Grantham, výkonný riaditeľ pre obehovú ekonomiku v Ideo, hovorí: „Keď sa zamyslíme nad rozsahom dizajnu, ten sa drasticky posunul. S obehovým hospodárstvom uvažujeme o navrhovaní organizácií, ktoré by podporili ich túžbu mať obehový vplyv.“

Táto myšlienka širšieho uplatnenia dizajnu sa nazýva dizajnové myslenie. Aplikácia dizajnového myslenia môže zmeniť celý obchodný model vrátane KPI a spôsobu, akým spoločnosť meria svoju hodnotu.

Môže to znamenať aj prepracovanie spôsobu vlastnenia a riadenia podniku. To môže spoločnostiam umožniť zachytávať a vytvárať hodnoty inak.
Dizajn by tiež mohol prehodnotiť priemysel – prelomiť konkurenčné bariéry pri budovaní kooperatívnych reťazcov tvorby, ktoré vytláčajú každý kúsok hodnoty zo zdrojov, aby pomohli čeliť environmentálnej katastrofe.

Alice Bodreau, manažérka pre strategických partnerov pre Európu v nadácii Ellen MacArthur Foundation, hovorí: „Kruhový dizajn je veľmi dôležitý nový spôsob aplikácie metodológií dizajnu. Najsilnejší je však vtedy, keď ho aplikujete aj s obmedzením na obchodné a systémové myslenie.“

Alice cituje nový model prenájmu francúzskeho reťazca športových potrieb Decathlon ako nápad, ktorý vzišiel z tohto nového spôsobu myslenia. „Je pre mňa oveľa jednoduchšie prenajať si stan na kempovanie raz za rok, ako si ho kúpiť. Spoločnosti ako Decathlon majú zároveň o tieto modely ekonomický záujem.“

Model prenájmu znamená, že spoločnosti musia premýšľať o produktoch iným spôsobom. Napríklad v rámci modelu prenájmu sa výrobky pre masový trh musia navrhovať a vyrábať skôr s dlhou životnosťou než s najvyšším ziskovým rozpätím.

Ako prvý strategický partner finančných služieb nadácie Ellen MacArthur Foundation Intesa Sanpaolo veľa premýšľala o redizajne systémov. Fabio Salierno, vedúci oddelenia služieb a dizajnu UX banky, hovorí: „Kruhovosť možno považovať za druh rámca, ktorý zlepšuje funkcie, ktoré sú súčasťou myslenia v oblasti dizajnu. A pridáva nové príležitosti pre dizajn nových služieb.

„Pri navrhovaní služieb sa snažíme uplatňovať systémový prístup. Berieme do úvahy reciprocitu akejkoľvek výmeny; snažíme sa zvážiť prvky z iných systémov, ktoré by mohli dať našim službám novú hodnotu.“

Najnovší obchodný plán spoločnosti Intesa Sanpaolo na roky 2022 až 2025 zahŕňa významný príspevok 115 miliárd EUR pre spoločnosť a zelenú transformáciu, z čoho 8 miliárd EUR predstavuje nové pôžičky určené na obehové hospodárstvo.

Banka tiež spustila úplne digitálnu banku Isybank s cieľom zlepšiť systémy, znížiť množstvo odpadu a poskytnúť zákazníkom lepšie výsledky.

Vypočujte si podcast a dozviete sa viac od Chrisa, Alice a Fabia o dizajnovom myslení a obehovom hospodárstve.

Zdielať

Súvisiace články

Intesa Sanpaolo: 360-stupňové riešenie cirkulárnej budúcnosti
Prečo je cirkulárna ekonomika životne dôležité pre ESG
Biodiverzita a obehové-hospodárstvo: prečo je to dôležité
Potrebujete pomoc?

Odpovieme na všetky vaše otázky.