Už aj Vás chceli podvodníci nachytať?
Podvody sa stali už bežnou súčasťou virtuálnej reality. Využitie si nachádzajú nielen v emailoch, bazároch a investovaní, ale dostávajú sa aj medzi služby – ako napríklad pri kúpe ubytovania cez platformy, kúpe lístkov na rôzne športové a kultúrne podujatia, alebo pri dobíjaní kreditu v mobile. Obozretní tak musíme byť vždy a všade. Ako rozoznať tie najčastejšie sa dozviete v článku.
16/09/2024
„Aktuálne stále dominujú tradičné formy podvodov, ako napr. phishing – falošné SMS alebo emaily, podvody na bazároch či podvody s investovaním. Cez leto sme, samozrejme, zaznamenali sezónne formy – ako sú napr. podvody cez známe ubytovacie platformy, falošné lístky na kultúrne či športové podujatia. Niekedy naozaj nie je ľahké takýto podvod hneď rozpoznať, avšak vždy niečo nesedí – najčastejšie je to adresa odosielateľa e-mailu, adresa webovej stránky alebo podozrivo nízka cena, resp. pri podvodnom investovaní nereálne vysoký výnos“, povedal Radomír Adamkovič, vedúci oddelenia prevencie podvodov vo VÚB banke.
Ako vyzerajú najčastejšie druhy podvodov?
- Podvodné e‑maily alebo SMS
Podvodný e-mail alebo esemeska vyzerá, akoby ich poslala VÚB banka. S najväčšou pravdepodobnosťou to bude výzva na odblokovanie účtu (hoci nebol predtým zablokovaný) alebo aktiváciu novej služby (hoci ste o nič nové nežiadali). Súčasťou správy býva väčšinou odkaz na falošnú stránku, ktorá pôsobí úplne ako Internet banking VÚB banky. Tam vás vyzvú na zadanie prihlasovacích údajov alebo údajov o karte, či aktivačných SMS kódov k aplikácii VÚB Mobil Banking.
TIP: Banka vás prostredníctvom SMS alebo e-mailu nikdy nevyzýva na zadávanie citlivých bankových údajov na internete.
- Podvody na online bazároch
Či už nakupujete alebo predávate, pri online bazároch (napr. bazoš.sk, Vinted alebo Facebook market place) vždy zvýšte opatrnosť. Podvodníci sa napríklad často tvária ako vážni záujemcovia o kúpu. Cez odkaz, ktorý vám zašlú v komunikácii, si vyžiadajú údaje z vašej karty alebo prihlasovacie údaje do Internet bankingu, aby vám „mohli zaplatiť“ alebo aby ste mohli „prijať“ peniaze. V skutočnosti takéto údaje nepotrebujú a ide im o ukradnutie peňazí z vášho účtu. V týchto situáciách môžu ponúkať využitie kuriérskych služieb, ako napr. Packeta.
TIP: Platobná karta slúži na platenie, nie na prijímanie peňazí. Na prijate peňazí postačuje číslo účtu, nikdy v tejto súvislosti nezadávajte prihlasovacie údaje do Internet bankingu.
- Podvody s investovaním
Príliš lákavé ponuky výhodného investovania sú väčšinou dielom podvodníkov. Napr. „investícia už 250 EUR vám dokáže za pár dní zarobiť niekoľko tisíc“. Pozor na takéto reklamy, napríklad na Facebooku alebo YouTube. Podvodníci často zneužívajú na svoju propagáciu aj známe svetové či slovenské osobnosti.
TIP: Nikdy nedávajte vzdialený prístup do svojho počítača alebo mobilu.
- Podvodné stránky po vyhľadávaní Internet bankingu
Po zadaní do internetového vyhľadávača (napr. „internet banking VUB“, „dobitie kreditu Orange“) sa môže objaviť ako prvý nájdený výsledok falošná stránka. Po kliknutí na odkaz sa presuniete na falošnú stránku internetového bankovníctva alebo falošnú stránku mobilného operátora.
TIP: Ak sa chcete prihlásiť do Internet bankingu VÚB, zadajte www.vub.sk a kliknite na odkaz Internet banking. Neodporúčame používať internetový vyhľadávač.
- Podvodné súťaže na sociálnych sieťach
Nereagujte na podozrivo pôsobiace súťaže propagované na sociálnych sieťach, ktoré sľubujú vysoko atraktívne výhry v hodnote niekoľko tisíc eur. Obzvlášť opatrní buďte pri súťažiach o lukratívne dovolenky. Podvodníci sa takto snažia vylákať od Vás citlivé údaje týkajúce sa platobnej karty a získané údaje použijú na realizáciu podvodných platieb z Vášho účtu.
TIP: Vždy si overte, či ide o oficiálny profil danej značky. Nie je dôvod, aby ste v týchto prípadoch odovzdávali svoje prihlasovacie údaje alebo údaje z platobnej karty.
- Pri každej podozrivej komunikácii nás kontaktujte
Ak pri akejkoľvek komunikácii alebo transakcii nemáte istotu, či postupujete správne, zavolajte nám do call centra, kde Vám radi pomôžeme - 0850 123 000.
Na našej stránke Aby vaše peniaze zostali len vašimi nájdete vždy aktuálny prehľad foriem podvodov a zároveň aj rád ako sa im brániť. A ak by ste si chceli podvodné situácie vyskúšať, otestovať sa môžete v Našom kvíze – Nenechajte sa nachytať. A rada na záver – „Dvakrát meraj, raz plať!“ Vždy si radšej skontrolujte čo platíte, čo potvrdzujete a hlavne komu.