Najznámejšie podvody na internete: Viete, o aké ide a ako sa pred nimi chrániť?
Podvody na internete tu boli odjakživa. V posledných rokoch je ich však omnoho viac. Prispeli k tomu sociálne siete aj to, že sa veľa služieb a obchodov presunulo do online prostredia. Podvodníci sú čím ďalej tým šikovnejší a už neplatí, že im naletia len starší ľudia. Poradíme vám, ako podvody na internete odhaliť a ako sa pred nimi chrániť.
22/11/2022
Podvody na internete, ktoré pravdepodobne neobišli ani vás
1. Phishingové a podvodné e-maily
Najskôr už aj vám niekedy pristál v schránke e-mail, ktorý vyzeral ako od nejakej dôveryhodnej inštitúcie. Napríklad od vašej banky alebo od Slovenskej pošty. Jeho obsahom mohla byť výzva, aby ste zaplatili dobierku za balík, o ktorom však netušíte, alebo overili svoje údaje pre banku. E-mailom ale nič také nerobte. Pravdepodobne totiž pôjde o jeden z najznámejších podvodov na internete – phishing.
Za tým je niekto, kto sa tvári ako dôveryhodná inštitúcia, no jeho jediným cieľom je získať vaše citlivé údaje a využiť ich vo svoj prospech. Podvodníci sa chcú najčastejšie dostať k vášmu bankovému účtu alebo ku kartovým údajom. Ľahko tak potom nakúpia za vaše peniaze. Niekedy však údaje predávajú ďalej alebo vás nimi budú vydierať.
Okrem phishingových e-mailov vám môžu prísť aj iné podvodné správy. Napríklad sa niekto bude vydávať za vášho príbuzného v núdzi a prosiť o finančnú pomoc. Často je historka naozaj dôveryhodná a ľahko jej môžete naletieť.
Medzi najznámejšie „scamy“ (internetové podvody) tohto typu patrí správa od nigérijského princa. Podvodník v nej prosí o pomoc so zdedeným dedičstvom. Nemôže sa k nemu dostať, pretože má problém s bankovým prevodom. Obeti sľúbi, že ak mu pomôže, získa z dedičstva určitú čiastku.
E-mail je zvyčajne v angličtine, no často je aj strojovo preložený do slovenčiny. Ak naň odpoviete (negatívne či pozitívne), očakávajte sériu ďalších nevyžiadaných mailov či dokonca telefonátov (ak ste poskytli svoje kontaktné údaje).
2. Podvodné správy a súťaže na sociálnych sieťach
Napísal vám kamarát alebo známy na instagrame či facebooku, že súrne potrebuje vaše číslo? Možno ste si mysleli, že stratil telefón alebo zmenil operátora a naliehavo sa s vami potrebuje spojiť. S najväčšou pravdepodobnosťou však ide o podvodnú správu.
Tie rozposielajú účty, ktoré niekto hackol. Pôvodní majitelia k nim už tak nemajú prístup. Keď svoje telefónne číslo pošlete, podvodník si naň môže začať posielať kódy, ktorými bude sťahovať peniaze napríklad z vášho kreditu.
Pri podvodoch na internete ale nie sú ničím výnimočným ani správy s pochybným linkom. Ich obsah často vyzerá dosť dôveryhodne. Napríklad vám kamarát napíše, aby ste si pozreli video, v ktorom ste. V skutočnosti sa ale prekliknete na podivnú stránku a do svojho zariadenia si môžete nechtiac pustiť malvér (škodlivý program) alebo vám účet ukradnú.
Nemalým problémom sú tiež podvodné súťaže. Hoci vám v nich sľubujú neodolateľnú výhru, napríklad drahý mobil či inú drahú elektroniku, ide im len o vaše údaje. Veľakrát sa takéto súťaže šíria pod profilmi známych značiek alebo osobností. Vždy však ide o vymyslený účet, ktorý sa na ten reálny len veľmi dobre podobá.
Ak sa z takejto súťaže prekliknete napríklad na pochybný dotazník, nikdy v ňom nevypĺňajte údaje o svojej karte či telefónne číslo alebo e-mailovú adresu.
3. Neoverené e-shopy
Medzi riziká na internete patria aj podvodné e-shopy, ktoré lákajú na nízke ceny. Ak taký obchod nájdete, no doteraz ste o ňom nepočuli, nenašli žiadne recenzie, vrátenie tovaru je komplikované alebo na stránkach úplne chýbajú obchodné podmienky, nič si nekupujte.
Pravdepodobne by totiž došlo k tomu, že hoci by ste si tovar objednali, nikdy by vám neprišiel. Ak navyše zaplatíte kartou vopred, peniaze sa vám už nemusia vrátiť. Vyhýbať sa takýmto internetovým obchodom je takisto jeden zo spôsobov, ako platiť kartou cez internet bezpečne.
Podozrivo vyzerajúci e-shop môže byť takisto skrytou phishingovou stránkou. Útočníci sa ich často snažia vytvoriť tak, aby pripomínali nejaký známy a obľúbený. Stačí, že do domény pridajú spojovník alebo písmeno z latinky vymenia za podobne vyzerajúce z azbuky. Zmenu si ani nemusíte všimnúť. Ich jediným cieľom je však ukradnúť vaše kartové údaje.
Ako sa chrániť pred podvodmi na internete?
- Dávajte si pozor, komu poskytujete svoje citlivé údaje. Vždy dobre zvážte, či sú na danej stránke alebo pri konkrétnej situácii potrebné.
- Ak vás kontaktuje niekto, kto na prvý pohľad vyzerá ako dôveryhodná inštitúcia či osoba, no e-mail od nej nečakáte a ani ich bežne neposiela, overte si jeho pravosť priamo u nej (nepoužívajte však kontaktné údaje v e-maile).
- Neklikajte na odkazy, ktoré sú v zvláštne formulovaných správach a e-mailoch.
- Overte si, či je e-mailová adresa, z ktorej vám správa prišla, reálna. Všímajte si najmä, či neobsahuje preklepy alebo zvláštnu koncovku domény.
- V každej správe i e-maile si dobre všímajte gramatiku, štylistiku a či je text vôbec v slovenčine. Ak obsahuje veľa chýb a vety majú zlý slovosled, s najväčšou pravdepodobnosťou pôjde o podvod.
- Pravidelne si kontrolujte svoje bankové i internetové účty. Rýchlo tak odhalíte, ak sa na nich objaví nejaká podozrivá aktivita či transakcie.
- Pri platbe kartou vždy skontrolujte, či je stránka dobre zabezpečená. Vľavo od jej adresy nesmie chýbať zelený bezpečnostný zámok. Ten ukazuje, že má platný SSL (bezpečnostný) certifikát.
- Snažte sa byť v obraze a v médiách či na sociálnych sieťach sledovať, či na internete nepribudli nejaké nové podvodné praktiky.
Čo robiť, ak niekto zneužil vašu platobnú kartu?
Riziká na internete sú rôzne a niekedy sa i napriek obozretnosti môžete stať obeťou podvodu. Ak máte podozrenie, že niekto zneužil vašu platobnú kartu, ihneď konajte.
Ak ste v internet bankingu našli transakcie, o ktorých neviete, kartu cezeň (alebo v mobil bankingu) hneď zablokujte. Túto možnosť nájdete priamo v detaile karty. Zmeňte si aj prihlasovacie údaje či PIN. Hneď potom kontaktujte svoju banku a podrobne vysvetlite, aký máte problém. Pracovník vám poradí, ako ďalej postupovať, ak už nejaké peniaze z vášho účtu odišli.