• Žiadny návrh
INVESTOVANIE

Investovanie do podielových fondov: ako funguje a prečo sa oplatí?

Veľa ľudí často necháva svoje úspory ležať doma či na bežnom alebo sporiacom účte, čo nie je vždy tou najvýhodnejšou cestou, ako pracovať s našetrenými peniazmi. V súčasnosti je to často rezonujúca téma, ktorá vás možno aj zaujala. Rozmýšľate, kam sa oplatí peniaze zainvestovať? Jednou z možností vhodnou aj pre začiatočníkov je investovanie do podielových fondov.

09/07/2024

Čo sú to podielové fondy a ako fungujú?

Podielové fondy sa od iných investičných nástrojov líšia tým, že fungujú na princípe kolektívneho investovania. To znamená, že jeden fond tvoria peňažné vklady viacerých investorov. Spoločnými príspevkami vytvoria sumu, s ktorou je výhodné obchodovať na burze.

Ak sa rozhodnete pre investovanie do podielových fondov, za investované peniaze zakúpite určitý podiel (napr. cenné papiere, akcie či komodity) vo vybranom fonde, ktorý má na starosti správcovská spoločnosť. To, akú bude mať hodnotu, závisí od množstva peňazí, ktoré doň zainvestujete. Za každú investíciu však dostanete podielový list. Ten je potvrdením, že ste jeho vlastníkom.

Hodnoty podielov sú rôzne, no zaujímavé výnosy môžete získať aj pri vložení menšej sumy peňazí. Je však dôležité myslieť na diverzifikovanie portfólia (neinvestovať napríklad len do akcií či cenných papierov jednej spoločnosti). Znížite tým riziko straty.

Hodnota, a teda aj výnosnosť celého fondu, sa mení podľa toho, ako sa mení hodnota jednotlivých cenných papierov či akcií vo vašom portfóliu. Ak stúpa, zhodnocujú sa aj vaše peniaze. Ak krivka klesá nadol, zmenšuje sa aj hodnota vášho podielu. Takéto výkyvy sú však prirodzenou súčasťou trhu. Aj preto netreba pri prvom poklese hneď podliehať panike. Miesto toho nechajte peniaze ďalej pracovať. Každý podielový fond má svoj minimálny investičný horizont, a aby riziko straty bolo čo najnižšie, je vhodné ho dodržať.

Na investovanie do podielových fondov môžete využiť banku, služby brokera, správcovskej spoločnosti alebo sa do toho pustiť samostatne. Ak ste však v investovaní úplný začiatočník, oplatí sa nechať si poradiť odborníkom.

4 základné typy podielových fondov

Peňažné fondy

Peňažné fondy sú vhodné pre veľmi konzervatívnych investorov. K nim patria ľudia, ktorí neradi podstupujú riziko a chcú sa vyhnúť veľkým výkyvom na finančných trhoch. Takéto fondy tvoria najmä cenné papiere, napríklad štátne peňažné poukážky.

I keď pri investovaní do podielových fondov je lepší dlhší časový horizont, peňažné fondy poskytujú aj možnosť krátkodobého investovania (minimálne na jeden rok). V takomto prípade však treba zobrať do úvahy, že v období vyššej inflácie nemusí byť zhodnotenie peňazí dostatočné.

Dlhopisové fondy

Ako už názov napovedá, fondy sú zložené prevažne z dlhopisov. Využiť ich môžu odvážnejší investori, ktorí chcú svoje peniaze uložiť na strednodobé investovanie, minimálne 2 až 3 roky, a nevadia im mierne výkyvy na trhu. Dlhopisové fondy sú zvyčajne výnosnejšie ako peňažné.

Pri investovaní do týchto podielových fondov si môžete vybrať ešte z rôznych podskupín. Napríklad zo štátnych, podnikových alebo komunálnych fondov. V závislosti od doby splatnosti držaných dlhopisov sú zase na výber krátkodobé, strednodobé alebo dlhodobé fondy.

Akciové fondy

Pri investovaní do akciových fondov môžete očakávať vysoký zisk. Počítať však musíte aj s veľkými a častými výkyvmi ich hodnoty a vysokou mierou rizika. Aj preto sú vhodné skôr pre skúsenejších investorov, ktorí sú na takéto situácie zvyknutí a akceptujú ich.

Zmiešané fondy

Zmiešané fondy sú zložené z viacerých typov investičných nástrojov. Môže ísť o cenné papiere, dlhopisy, akcie či iné nástroje. Jednotlivé fondy sa líšia tým, v akom pomere sú vybrané finančné nástroje vo fonde zastúpené. Vždy sa o zložení fondu vopred informujte, aby ste vedeli, aké potenciálne výnosy či riziko treba očakávať.

Zmiešané fondy sú kompromisom medzi rizikovejšími akciovými fondmi a konzervatívnejšími možnosťami.

Pri investovaní do akýchkoľvek typov fondov je vhodné dodržiavať minimálny investičný horizont, teda odporúčanú dobu, počas ktorej máte v danom podielovom fonde nakúpené podiely, aby sa minimalizovalo riziko.

Prečo investovať do fondov?

  1. Dostupné pre každého

    Investovanie do fondov je dostupné naozaj pre každého. Dá sa do nich investovať, aj keď si nemôžete dovoliť odložiť mesačne príliš veľkú sumu. Výhodou kolektívneho investovania je, že vďaka nemu získate aj hodnotnejšie dlhopisy, akcie či cenné papiere. Ako jednotlivec s malým kapitálom by ste o takúto možnosť mohli prísť.

    Vybrať si môžete z niekoľkých druhov, takže si určite nájdete taký, ktorý vám bude vyhovovať. Pri investovaní do podielových fondov nepotrebujete vždy byť skúseným a ostrieľaným investorom, ktorý má všetky informácie v malíčku. Ak si nájdete spoľahlivú správcovskú spoločnosť, všetko podstatné vám vysvetlí.

  2. Vhodná možnosť, ako zhodnocovať peniaze

    Investovanie ako jedna z možností zhodnocovania nie je až také komplikované a je vhodným doplnkom k už známej ceste odkladania si peňazí na sporiaci účet. Zainvestované financie sa zhodnocujú efektívnejšie než pri klasickom sporení a pri naplnení investičného horizontu je väčší predpoklad pozitívneho zhodnotenia, ktoré môže byť vyššie než na sporiacom účte. Aj preto je potrebné nepodliehať panike v prípade výkyvov na finančných trhoch a držať sa svojej investičnej stratégie.

  3. Neviazaná investícia

    Ďalšou výhodou podielových fondov je, že patria k neviazanej investícii. To znamená, že pri nich nemáte žiadnu výpovednú lehotu a nemusíte sa zaviazať ku vkladom na konkrétnu dobu. Do fondu môžete kedykoľvek vstúpiť aj z neho bez obmedzení vystúpiť.

  4. Časovo nenáročné aj pre zaneprázdnených

    Ak sa rozhodnete pre investovanie do podielových fondov prostredníctvom banky, ušetríte veľa času. Správcovská spoločnosť bude situáciu na trhoch sledovať za vás a postará sa aj o obchodovanie na burze. Banka vám bude pravidelne posielať report o tom, ako sa vašim peniazom darí. No aj vy si môžete kedykoľvek skontrolovať, či sa dodržiava vami zvolená investičná stratégia a či napredujete k svojmu investičnému cieľu (ak ste si nejaký vopred stanovili).

  5. Dostupnosť výberu investičnej stratégie

    Výhodou pri investovaní do fondov je, že si sami môžete vybrať a určiť investičnú stratégiu, ktorej sa chcete držať. Môžete si stanoviť strednodobé či dlhodobé ciele, či chcete viac riskovať, alebo chcete investovať konzervatívnejšie. V prípade neistoty sa vždy môžete poradiť s odborníkom.

  6. Transparentné informovanie o zhodnotení peňazí

    Či už v rámci investovania priamo cez správcovskú spoločnosť, alebo prostredníctvom banky, k podielovým fondom sú pravidelne zverejňované informácie o ich výkonnosti na trhu a podielnikom sú poskytované informácie o stave ich investícií, či už prostredníctvom mobilných aplikácií, alebo v pravidelných správach.

Ako začať investovať do podielových fondov?

Predtým, než sa rozhodnete pustiť do investovania, naštudujte si potrebné informácie, ako to vo svete investícií chodí, aké máte možnosti, a podľa získaných poznatkov viete potom urobiť rozhodnutie, akú formu investovania si zvolíte.

Pri vyhodnocovaní svojich možností sa môžete poradiť s odborníkom a nechať si zostaviť napríklad finančný plán, vďaka ktorému si urobíte obraz o svojej finančnej situácii, čo vám môže pomôcť aj pri investičných rozhodnutiach. Je potrebné, aby ste sa riadili svojimi finančnými možnosťami a na základe toho si môžete zvoliť svoju investičnú stratégiu.

V ďalšom kroku je dobré zistiť si, aké poplatky sú spojené s podielovými fondmi, o ktoré by ste mali záujem. Rozhodnite sa, koľko chcete investovať a na aké obdobie. Rovnako je vhodné zamyslieť sa, či chcete investovať jednorazovo alebo na pravidelnej (napríklad mesačnej) báze.

Rozhodnite sa, kde budete fondy nakupovať – cez online platformy alebo správcovské spoločnosti, resp. banky. Urobte si prieskum trhu.

Nakoniec si vyberte investičnú stratégiu, ktorá vám bude najviac sedieť. Akú stratégiu si vybrať? Pozrime sa na problematiku bližšie.

Investičné stratégie pri podielových fondoch

Konzervatívna investičná stratégia uprednostňuje nízke výkyvy investície, aj za cenu nižšieho výnosu. Cieľom je určitá forma stability investície oproti výnosom, na zmiernenie dopadov inflácie. Zväčša ide o investíciu do podielových fondov, ktoré tvoria najmä investície do štátnych dlhopisov či aktív na peňažnom trhu.

Vyvážená investičná stratégia, ako už z názvu vyplýva, je strednou cestou zhodnocovania peňazí. Investovanie pod touto stratégiou kombinuje investície do akcií, ako aj do dlhopisov, na čo sú dobrým príkladom zmiešané fondy, ktoré v sebe kombinujú rôzne finančné nástroje. Rovnako je však vhodné svoje investície diverzifikovať a nestaviť všetko na jednu kartu.

Dynamická investičná stratégia spája investovanie do akciových a dlhových produktov. Špecifikom tejto stratégie je, že správcovia fondov nakupujú viac cenných papierov v čase, keď trhy klesajú. Keď sú trhy na vzostupe, nakupujú menej.

Na čo si dať pri investovaní do podielových fondov pozor?

Pozor by ste si mali dať aj na všetky poplatky spojené s investovaním. Niekedy je z ponúk správcovských spoločností ťažké vyčítať ich skutočnú mesačnú výšku, ale vždy máte možnosť zisťovať o tom viac a vybrať si to najvhodnejšie pre vás.

Myslíte, že existuje zlé rozloženie fondov? Samozrejme, príliš opatrná stratégia investovania sa vám nemusí vždy vyplatiť a výber konzervatívnych fondov nemusí splniť vaše očakávania. Keď ste mladý investor, môžete byť odvážnejší, a myslite na to, že investovať môžete v dlhodobom horizonte, napríklad aj 15 a viac rokov. A tým prichádzame k ďalšiemu bodu: nezabúdajte, že investovanie do podielových fondov je dlhodobá záležitosť.

Pri investovaní vždy počítajte s kolísavosťou na trhu. Vždy sa môže stať, že vaše investície klesnú pod hodnotu investovanej sumy, je však potrebné zachovať si chladnú hlavu. Pri dlhodobom investovaní sa riziko straty výrazne znižuje a niektorí investori využívajú práve čas poklesu na doinvestovanie.

Investovanie do podielových fondov vo VÚB banke

Aj VÚB banka ponúka možnosť investovania do podielových fondov. Ide o fondy správcovskej spoločnosti Eurizon Asset Management Slovakia a správcovskej spoločnosti Eurizon Capital S.A. a na výber máte z rôznych typov fondov. Stačí si zvoliť investičnú stratégiu, ktorá by vám vyhovovala. Ak sa rozhodnete napríklad pre Investičné sporenie SK, investovať môžete už od 20 € mesačne, alebo v prípade Investičného sporenia LUX do zahraničných fondov už od 50 € mesačne.

Investovaním do podielových fondov máte možnosť zhodnotiť svoje peniaze a pripraviť sa tak na budúcnosť. Vo VÚB banke vám pripravíme aj investičný plán na mieru, s ktorým váš bankár prihliada na vaše individuálne potreby a môže vám pomôcť pri rozhodovaní sa o vhodnej investičnej stratégii.

Chcem investovať do podielových fondov

Marketingová komunikácia VÚB, a. s. S investovaním je spojené aj riziko. Hodnota investície môže rásť, stagnovať alebo aj klesať, a nie je zaručená návratnosť pôvodne investovanej sumy. Minulá výkonnosť nie je spoľahlivým ukazovateľom budúcej výkonnosti. Služba InvestPlan predstavuje investičnú službu investičné poradenstvo podľa zákona č. 566/2001 Z. z. o cenných papieroch a investičných službách a o zmene a doplnení niektorých zákonov (zákon o cenných papieroch). Viac informácií o produkte, jeho zložení, rizikách spojených s investovaním, ako aj viac informácií o aspektoch udržateľnosti, nákladoch a poplatkoch s nimi spojených a o službe InvestPlan vrátane dokumentov, ktoré by ste mali zvážiť pred prijatím konečného investičného rozhodnutia (najmä Dokument s kľúčovými informáciami, Predajný prospekt, Štatút, Zodpovedné investovanie), sú dostupné na požiadanie v sídle spoločnosti VÚB, a. s., na všetkých predajných miestach VÚB, a. s., a voľne k dispozícii na www.vub.sk v sekcii Misia a hodnoty, Ochrana investora. Materiál neslúži na poskytovanie investičného poradenstva alebo investičného prieskumu a nepredstavuje odporúčanie ani výzvu na nákup, predaj alebo podržanie konkrétneho finančného nástroja.

Zdieľať

Potrebujete pomoc?

Odpovieme na všetky vaše otázky.