• Žiadny návrh
INVESTOVANIE

Investovanie do podielových fondov: Ako funguje a prečo sa oplatí?

Inflácia neustále ohrozuje hodnotu vašich peňazí. Jedným zo spôsobov, ako sa jej vyhnúť alebo ju zmierniť, je investovať ich. Rozmýšľate, kam sa oplatí peniaze vložiť? Ak nechcete príliš riskovať a odkladať mesačne menšiu sumu, investovanie do podielových fondov môže byť tým správnym riešením.

27/07/2021

Čo sú to podielové fondy a ako fungujú?

Podielové fondy sa od iných investičných nástrojov líšia tým, že fungujú na princípe kolektívneho investovania. To znamená, že jeden fond tvoria peňažné vklady viacerých investorov. Spoločnými príspevkami vytvoria sumu, s ktorou je výhodné obchodovať na burze.

Ak sa rozhodnete pre investovanie do podielových fondov, za vložené peniaze získate určitý podiel (napr. cenné papiere, akcie či komodity) vo vybranom fonde. To, akú bude mať hodnotu závisí od toho, koľko peňazí doň investujete. Za každú investíciu však dostanete podielový list. Ten je potvrdením, že ste jeho vlastníkom.

Hodnoty podielov sú rôzne, no zaujímavé výnosy môžete získať aj pri vložení menšej sumy peňazí. Je však dôležité myslieť na diverzifikovanie portfólia (neinvestovať napríklad len do akcií či cenných papierov jednej spoločnosti). Znížite tým riziko neúspechu.

Hodnota, a teda aj výnosnosť celého fondu, sa mení podľa toho, ako sa mení hodnota jednotlivých cenných papierov či akcií vo vašom portfóliu. Ak stúpa, zhodnocujú sa aj vaše peniaze. Ak krivka klesá nadol, zmenšuje sa aj váš zisk. Takéto výkyvy sú však prirodzenou súčasťou trhu. Aj preto netreba pri prvom poklese hneď podliehať panike a peniaze nechať aj naďalej na investičnom účte.

Na investovanie do podielových fondov môžete využiť banku, služby brokerasprávcovskej spoločnosti alebo sa do toho pustiť samostatne. Ak ste však v investovaní úplný začiatočník, nemusí sa vám takéto riešenie vyplatiť.

4 základné typy podielových fondov

Peňažné fondy

Peňažné fondy sú ideálne pre veľmi konzervatívnych investorov. K nim patria ľudia, ktorí neradi podstupujú riziko a chcú sa vyhnúť výkyvom na finančných trhoch. Takéto fondy tvoria najmä cenné papiere, napríklad štátne peňažné poukážky.

I keď pri investovaní do podielových fondov je lepší dlhší časový horizont, peňažné fondy poskytujú aj možnosť krátkodobého investovania (minimálne na jeden rok). V takomto prípade však treba zobrať do úvahy, že v období vyššej inflácie nemusí byť zhodnotenie peňazí dostatočné.

Dlhopisové fondy

Ako už názov napovedá, fondy sú zložené prevažne z dlhopisov. Využiť ich môžu odvážnejší investori, ktorí chcú svoje peniaze uložiť na minimálne 2 až 3 roky, a nevadia im mierne výkyvy na trhu. Dlhopisové fondy sú výnosnejšie ako peňažné, a často sa kombinujú s termínovaným vkladom v banke.

Pri investovaní do týchto podielových fondov si môžete vybrať ešte z rôznych podskupín. Napríklad zo štátnych, podnikových alebo komunálnych fondov. V závislosti od doby splatnosti držaných dlhopisov sú zase na výber krátkodobé, strednodobé alebo dlhodobé.

Akciové fondy

Pri investovaní do akciových fondov môžete očakávať najväčší zisk. Počítať však musíte aj s veľkými výkyvmi ich hodnoty a väčšou mierou rizika. Aj preto sú vhodné skôr pre skúsenejších investorov, ktorí sú na takéto situácie zvyknutí a akceptujú ich.

Investovať do akciových fondov sa oplatí minimálne na 5 rokov. Najvýnosnejší fond tohto typu je taký, ktorý má užšie zameranie.

Takýto fond tvoria akcie napríklad z jedného odvetvia alebo krajiny či regiónu. Do portfólia si tak môžete pridať akcie z oblasti technológií, strojníckeho či farmaceutického priemyslu, ekológie alebo zdravotníctva.

Zmiešané fondy

Zmiešané fondy sú zložené z viacerých typov investičných nástrojov. Môže ísť o cenné papiere, dlhopisy či akcie. Jednotlivé fondy sa líšia tým, v akom pomere sú vybrané nástroje vo fonde zastúpené. Vždy sa o zložení fondu vopred informujte, aby ste vedeli, aké výnosy či riziko treba očakávať.

Zmiešané fondy sú ideálnym kompromisom medzi rizikovejšími akciovými fondmi a konzervatívnymi možnosťami. Aby ste zhodnotili svoje peniaze s čo najväčším výnosom, oplatí sa do nich investovať aspoň na 3 roky.

Je investovanie do podielových fondov výhodné?

1. Dostupné pre každého

Investovanie do podielových fondov je dostupné naozaj pre každého. Dá sa do nich investovať, aj keď si nemôžete dovoliť odložiť mesačne príliš veľkú sumu. Výhodou kolektívneho investovania je, že vďaka nemu získate aj hodnotnejšie dlhopisyakcie či cenné papiere. Ako jednotlivec s malým kapitálom by ste o takúto možnosť prišli.

Vybrať si môžete z niekoľkých druhov, takže si určite nájdete taký, ktorý vám bude vyhovovať. Pri investovaní do podielových fondov nepotrebujete ani veľa skúseností či informácií o konkrétnych spoločnostiach, ktoré na burze obchodujú. Ak si nájdete spoľahlivú správcovskú spoločnosť, všetko podstatné vám vysvetlí. 

2. Výhodný spôsob, ako zhodnotiť peniaze

Aj investovanie do podielových fondov môže ochrániť vaše peniaze pred infláciou. Ak aspoň časť úspor ďalej investujete, nestratia na hodnote a zúročia sa. Zisk bude väčší, ako keby ste si odkladali len na sporiaci účet. Ten sa hodí skôr na krátkodobé šetrenie do jedného roka.

Pre úspešné zhodnotenie peňazí je dôležité držať sa investičnej stratégie a nepodliehať emóciám. To znamená, že sa netreba báť výkyvov na finančnom trhu a peniaze pri malých poklesoch hneď nevyberať.

3. Peniaze ihneď poruke

Ďalšou výhodou podielových fondov je, že patria k neviazanej investícii. To znamená, že pri nich nemáte žiadnu výpovednú lehotu a nemusíte sa zaviazať ku vkladom na konkrétnu dobu. Do fondu môžete kedykoľvek vstúpiť aj z neho bez obmedzení vystúpiť. Navyše, peniaze, ktoré ste vďaka investovaniu získali, máte ihneď k dispozícii.

4. Časovo nenáročné

Ak sa rozhodnete pre investovanie do podielových fondov prostredníctvom správcovskej spoločnosti, ušetríte veľa času. Spoločnosť bude situáciu na trhoch sledovať za vás, rovnako tak sa postará aj o obchodovanie na burze. Pravidelne vám však bude posielať report, ako sa vašim peniazom darí. No aj vy si môžete kedykoľvek skontrolovať, či sa dodržiava vami zvolená investičná stratégia a úspešne napredujete k vášmu investičnému cieľu (ak ste si nejaký vopred stanovili).

Investovanie do podielových fondov vo VÚB banke

Aj VÚB banka ponúka možnosť investovania do podielových fondov. Ide o fondy správcovskej spoločnosti Eurizon Asset Management Slovakia a na výber máte z rôznych typov. Stačí si zvoliť investičnú stratégiu, ktorá by vám vyhovovala. Ak sa rozhodnete pre Investičné sporenie SK, investovať môžete už od 20 € mesačne.

Investovaním do podielových fondov výhodne zhodnotíte svoje peniaze a pripravíte sa tak na budúcnosť. Vo VÚB banke vám pripravíme aj investičný plán na mieru, s ktorým ľahšie dosiahnete svoje finančné ciele.

CHCEM INVESTOVAŤ DO PODIELOVÝCH FONDOV

Zdieľať

Potrebujete pomoc?

Odpovieme na všetky vaše otázky.