• Žiadny návrh

Hypotéka pre živnostníkov a majiteľov eseročiek

Úvery

Hypotéka pre živnostníkov a majiteľov eseročiek: Ako ju získať?

Žiadateľov o hypotéku, ktorí podnikajú, každým rokom pribúda. Jej získanie je však v tomto prípade zložitejšie, keďže živnostníci či majitelia eseročiek sú pre banku rizikovejší. Navyše podmienky a výška hypotéky sa môžu v každej banke líšiť. Chcete aj vy požiadať o hypotéku pre živnostníkov či majiteľov eseročiek? Zistite, čo banka v takomto prípade posudzuje a kedy vám môžu žiadosť zamietnuť.

25/01/2022

Hypotéka pre podnikateľov: V čom sa líši od bežnej?

Pri hypotéke pre živnostníkov či majiteľov eseročiek nejde o rozdielny hypotekárny produkt. Neexistujú rôzne hypotéky podľa toho, či podnikáte, alebo ste zamestnaný na trvalý pracovný pomer. Niektoré podmienky, za akých môžete hypotéku získať a takisto jej výška, sa však líšia. No sú aj oblasti, ktoré sa posudzujú úplne rovnako.

Napríklad to, či poctivo splácate iné úvery (ak ste si niečo kúpili na splátky alebo máte spotrebný úver). Rovnako sa posudzuje aj pomer výšky úveru a hodnoty nehnuteľnosti, celková zadlženosť žiadateľa či maximálna doba splatnosti. K týmto faktorom sa však u podnikateľov pri určovaní ich bonity (schopnosti splácať úver) zarátavajú aj iné.

Čo sa posudzuje pri hypotéke pre živnostníkov a majiteľov s. r. o. inak?

● Dĺžka podnikania

Hypotéka pre živnostníkov a podnikateľov môže byť zložitejšia. Napríklad už len dĺžka podnikania sa posudzuje inak ako dĺžka pracovného pomeru. Rozdiel je aj pri minimálnej výške príjmu a dokladoch i dokumentoch, ktoré pri žiadosti o hypotéku pre živnostníkov či majiteľov eseročiek musíte v banke predložiť.

Aby ste o hypotéku na bývanie ako podnikateľ mohli požiadať, musíte podnikať istý čas. Minimálna doba sa v bankách líši, zvyčajne je to však od 6 do 24 mesiacov. Ak by ste boli zamestnanec, stačilo by vám preukázať 3 až 6-mesačný príjem. Čím dlhšie ale podnikáte, tým lepšie. Zvyšuje sa vďaka tomu vaša bonita a teda aj šanca, že hypotéku dostanete. Pri posudzovaní dĺžky sa však berie do úvahy tiež to, či podnikáte ako SZČO, alebo máte eseročku.

Ako podnikateľ takisto nemôžete požiadať o hypotéku kedykoľvek. Dá sa to až po odovzdaní daňového priznania a teda uzavretí jedného účtovného obdobia. Je to preto, že príjem sa pri podnikateľských subjektoch overuje práve z daňového priznania.

● Výška príjmu

Keď požiadate o hypotéku ako zamestnanec, banka vychádza pri hodnotení z výšky vášho čistého príjmu, ktorý si dokáže overiť v Sociálnej poisťovni. Pri podnikateľovi je však tento krok problematickejší, keďže vaša „výplata“ nemusí byť každý mesiac rovnaká a takisto ju netvorí len čistý zisk.

Výška príjmu, ktorú banka zohľadní, sa vypočíta z daňového základu, z obratov alebo z vyplateného podielu zo zisku. Každá banka však môže mať svoje podmienky a príjem posudzovať podľa rôznych faktorov. Napríklad aj podľa oblasti, v ktorej podnikáte.

Na ceste za hypotékou pre živnostníkov či iných podnikateľov môže zavážiť tiež to, či využívate daňovú optimalizáciu. Napríklad paušálne alebo skutočné výdavky. Optimalizácia daní môže vaše úverové možnosti výrazne obmedziť.

To, ako veľkú, a či vôbec hypotéku ako živnostník alebo majiteľ eseročky získate, závisí od mnohých vecí. Aj preto sa pri rozhodovaní nepozerajte len na úrokové sadzby či rôzne akcie, ale najmä na podmienky a obmedzenia.

Prečo je získanie hypotéky pre živnostníkov a majiteľov s. r. o. zložitejšie a na čo si dať pozor?

Ak požiadate o hypotéku ako živnostník, musíte sa pripraviť na viac „papierovačiek“ i zložitejší proces riešenia. Je to preto, že pre banku sú podnikateľské subjekty rizikovejšie a musia mať pri nich vyššie požiadavky. Chránia tým však nielen seba, ale aj klienta. Aby sa náhodou nestalo, že po čase nebude môcť hypotéku splácať.

Zložitejšie to majú najmä živnostníci, keďže ich príjmy zvyknú výraznejšie kolísať. Napríklad, keď ochorejú alebo keď je ich podnikanie sezónne. Problémom u podnikateľov je tiež určovanie ich skutočného príjmu. Banka sa preto pozerá aj na výpisy z účtu, aby si potvrdila, či je príjem z podnikania pravidelný.

Cestu k úveru si môžete zahatať najmä vtedy, ak vykazujete stratu, máte pozastavenú alebo ukončenú živnosť, či keď máte dlhy v Sociálnej alebo zdravotnej poisťovni, prípadne nedoplatky na daniach.

Ako postupovať pri žiadosti o hypotéku ako podnikateľ?

  1. Hoci môžete o hypotéku ako živnostník či majiteľ s. r. o. požiadať až po podaní daňového priznania, pouvažujte nad ňou a informujte sa o vašich možnostiach vopred.
  2. Spravte si prieskum trhu a navštívte vašu súčasnú banku, prípadne aj iné. Najlepšie je, ak o hypotéku požiadate minimálne v dvoch.
  3. Ak neviete, ako postupovať, či ako zhodnotiť vaše možnosti, nájdite si hypotekárneho špecialistu. Ten má vždy aktuálny prehľad a nasmeruje vás najlepšie. Ak požiadate o hypotéku na bývanie u nás vo VÚB banke, môžete sa poradiť rovno s niektorým z našich hypotekárnych poradcov.

Hypotéka na bývanie vo VÚB banke aj pre podnikateľov

Rozmýšľate nad hypotékou na bývanie, no máte obavy, pretože podnikáte? Príďte sa informovať o svojich možnostiach k nám do VÚB. Máme dlhoročné skúsenosti s poskytovaním podnikateľských úverov a neustále pracujeme na tom, aby sme zlepšovali naše služby aj pre klientov so živnosťou či eseročkou.

Zdieľať

Potrebujete pomoc?

Odpovieme na všetky vaše otázky.