• Žiadny návrh
Podnikatelia

Ako začať podnikať: Na čo si dať pozor a ako štart podnikania financovať

Máte zaujímavý nápad alebo by ste chceli svoj koníček pretaviť do podnikania? Začiatky bývajú ťažké, no ak budete mať dobre premyslený plán a svoj produkt či službu si vopred otestujete, neprídete zbytočne o čas i o peniaze. Zistite, ako sa dá začať podnikať aj od nuly a kde získať financie na rozbeh.

22/11/2022

Zopár dobrých rád, ako začať podnikať od nuly

1. Overte si, či má váš nápad šancu na úspech

Či už sa chystáte predávať produkty, službu alebo pôjde o úplne iný typ podnikania, najprv by ste si mali otestovať, či má šancu uspieť. Najviac startupov končí preto, že sa do nich „vrazí“ veľa peňazí, no o službu či produkt nakoniec nie je záujem. Keďže spotrebiteľský trh tvoria ponuky a dopyty, overte si, či je váš nápad konkurencieschopný a či je po ňom dostatočný dopyt.

Najjednoduchší spôsob, ako produkty alebo služby otestovať (validovať), je dať ich vyskúšať svojej rodine, priateľom, známym, či kolegom. Žiadajte si však konštruktívnu kritiku a neberte si k srdcu len slová povzbudenia. Je skvelé, ak vás podporujú v tom, aby ste si šli za svojím snom, no reálne zhodnotenie je v tomto prípade najdôležitejšie.

Ak ani títo ľudia nebudú mať o vašu službu záujem alebo vám povedia, že by si ponúkaný tovar nekúpili, pravdepodobne budete musieť niečo zmeniť. Pri hodnotení testovania však zvážte aj to, či patria k vašej cieľovej skupine.

Od každého nápadu si treba zachovať zdravý odstup a nepozerať naň cez ružové okuliare. I keď sú nadšenie a odhodlanie veľmi dôležité pri tom, ako sa rozhodnete začať podnikať, netreba na nich stavať.

2. Otvorte si živnosť alebo založte s. r. o.

Keď si overíte, že váš nápad má šancu uspieť na spotrebiteľskom trhu, musíte vyriešiť právnu stránku podnikania. Môžete si otvoriť živnosť alebo založiť eseročku. Pri živnosti máte na výber voľný, viazaný alebo remeselný typ.

Veľkou výhodou pri živnosti sú paušálne výdavky. Vďaka nim si môžete svoje príjmy znížiť až o 60 %, aj keď ste v danom roku nemali žiadne reálne výdavky. Ak však váš zisk za rok presiahne 20 000 eur, už pre vás táto forma podnikania nemusí byť výhodná.

Ak predpokladáte, že zarobíte viac, lepšou voľbou pre vás bude eseročka. Ako jej konateľ napríklad nemáte povinnosť platiť odvody do Sociálnej poisťovne (do zdravotnej vám ostávajú). Pozor však, ak budete mať zamestnancov. Za tých už do Sociálnej poisťovne platiť musíte.

Mnoho ľudí začína podnikať tak, že si živnosť otvoria popri práci a skúšajú zarobiť peniaze navyše. Majú vďaka tomu aspoň nejakú istotu, že ak im podnikanie nevyjde, stále môžu byť normálne zamestnaní. Veľa skúsenejších podnikateľov však od tohto spôsobu odrádza. Môže sa totiž stať, že nápad stroskotá práve preto, že naň kvôli práci nebudete mať dostatok času.

Nech sa už rozhodnete pre akýkoľvek spôsob, ako začať podnikať, právne vyriešený ho mať musíte.

3. Vytvorte si podnikateľský a finančný plán

Podnikateľský plán budete potrebovať nielen vtedy, ak budete chcieť požiadať napríklad o štátny príspevok na podporu podnikania. Pomôže vám utriediť si aj vaše očakávania a donúti vás myslieť viac strategicky. Ak sa totiž do realizácie nápadu pustíte bez neho, môže sa stať, že vás nečakané problémy prevalcujú.

Takisto by ste si mali určiť zopár cieľov. Môžete si dať jeden hlavný a niekoľko malých, ktoré vám ho pomôžu dosiahnuť. Pri ich tvorbe však treba byť realistický a neklásť na seba príliš vysoké nároky. Vaše ciele by mali byť špecifické, merateľné, reálne dosiahnuteľné a časovo ohraničené, aby ste ich dokázali vyhodnotiť.

Na škodu nie je ani finančný plán. Niektorí odborníci ho považujú za ešte dôležitejší. Zhodnoťte si na začiatku podnikania, koľko peňazí doň budete musieť pravdepodobne investovať, aby ste dosiahli predpokladaný zisk, a aké náklady i príjmy očakávate.

4. Nečakajte, pokým budete mať všetko premyslené do detailov

Niekedy sa pri tom, keď sa rozhodujete, ako začať podnikať, môžete dostať do začarovaného kruhu. Samozrejme, ísť bezhlavo do nejakého nápadu, sa nie vždy oplatí, no ani prílišné odkladanie nie je riešením. Tým, že budete váš nápad neustále vylepšovať, sa môžete zbytočne ukracovať o čas i o financie.

A to tak, že doň investujete veľa peňazí a nakoniec nevyjde, alebo sa pripravíte o zisk, ktorý by vám už mohol prinášať. Je preto dobré zvoliť si „zlatú strednú cestu“. Nezačať podnikať úplne nepripravený, no ani sa nenechať strhnúť myšlienkami, ktoré vám vravia, že ešte stále to nestačí.

Snaha o dokonalosť vás môže úplne zabrzdiť. Začať podnikať sa dá aj s „nedokonalým“ produktom či službou a až postupne pracovať na vylepšení. Úspešná firma sa buduje roky a je normálne, ak jej začiatok nebude ideálny a vysoko výnosný.

Navyše, ak sa už odhodláte a s podnikaním začnete, môžete získať reálnu spätnú väzbu od zákazníkov, ktorá je pri vylepšovaní produktu či služby najhodnotnejšia.

Ako začať podnikať bez peňazí? Dá sa to?

Začať podnikať sa dá aj bez peňazí. Najmä, ak ponúkate nejakú službu. Môžete sa živiť napríklad písaním. Nepotrebujete k tomu ani vlastnú stránku, profil si môžete vytvoriť na špecializovaných portáloch, kde si vás potenciálni zákazníci ľahko nájdu.

No predsa len je lepšie, ak máte aj na začiatku aspoň nejakú sumu, ktorú môžete bez problémov do vášho podnikania investovať. A to či už na reklamu, keďže nestačí mať len dobrý produkt alebo zaujímavú službu, ak o nej nikto nevie, alebo na vytvorenie vlastnej webstránky, prípadne e-shopu.

Na štart si môžete požičať od rodiny alebo priateľov. Nie je to však vždy šťastná voľba. Ľahko si tak s nimi narušíte dobré vzťahy. A to najmä, ak sa podnikaniu nebude dariť a nebudete môcť požičané peniaze splácať. Lepším riešením je preto podnikateľský úver alebo investor.

Mnoho bánk ponúka úvery už aj pre začínajúcich podnikateľov. Ak by ste si však chceli túto možnosť nechať na neskôr, môžete si na začiatku namiesto podnikateľského úveru nájsť investora. Pri tejto možnosti je však dôležité, aby ste mali dôkladne vypracovaný podnikateľský a finančný plán. Len tak prípadný partner uvidí, či má váš nápad potenciál a oplatí sa mu doň investovať vlastné peniaze.

Začiatky podnikania nie sú jednoduché

Rozbeh podnikania býva ťažký. Je preto dôležité nestrácať trpezlivosť a nastaviť si reálne očakávania. Takisto sa neustále vzdelávať a nechať si poradiť od skúsenejších. Nezabudnite tiež na rozvíjanie a po úspešnom rozbehnutí a fungovaní sa doň nebojte investovať ďalšie peniaze. My vo VÚB banke vám s tým radi pomôžeme. Napríklad vybavením výhodného podnikateľského úveru.

ZISTIŤ VIAC O PODNIKATEĽSKOM ÚVERE

Zdieľať

Potrebujete pomoc?

Odpovieme na všetky vaše otázky.