• Žiadny návrh
Bezpečnosť

5 užitočných tipov, ako ochrániť deti na internete

Internet, sociálne siete a médiá vo všeobecnosti sú dnes neoddeliteľnou súčasťou našich životov. Sú takmer každodennou rutinou, ktorú riadime formou autopilota. Na internete klikáme, surfujeme, zdieľame a rozhodujeme sa automaticky bez veľkého zamýšľania sa. Správanie dospelých osôb v online prostredí je ale odlišné od správania tých najmenších . Ako správne nastaviť bezpečnosť detí na internete tak, aby neboli ľahko zraniteľné?

22/11/2022

Bezpečnosť detí na internete a pri komunikácii v online priestore musia zabezpečiť rodičia. Keďže nástrahy sú stále sofistikovanejšie, používatelia zariadení musia byť stále múdrejší a informovanejší. V otázke kybernetickej bezpečnosti sa treba stále zdokonaľovať. Sledujte preto trendy z online sveta a nebuďte len neinformovaným používateľom internetu. Vyhnete sa rizikám, ktorých nie je málo.

Aké nebezpečenstvá čakajú deti na internete?

Nevedomosť o rizikách je práve to, čo najviac ohrozuje deti na internete. Pozrite sa spolu s nimi na internet kriticky (pomenujte pozitíva aj negatíva) a definujte si možné nebezpečenstvá , aby sa im v budúcnosti vedeli vyhnúť. Nezabúdajte, že lajkovať a akceptovať žiadosti o priateľstvo na sociálnej sieti budú časom bez vás. Keď ich naučíte správne a bezpečne používať internet, tak vo veku, keď už budú sami surfovať, sa vyhnete nepríjemnostiam.

Slovník kybernetickej bezpečnosti: Ktoré pojmy by mali poznať nielen deti na internete?

Malvér je kód, ktorý má za úlohu napadnúť zariadenie (notebook, počítač, telefón, tablet) a vykonať neželané akcie. Napríklad môže bez vedomia používateľa sťahovať do zariadenia nebezpečné aplikácie na sledovanie majiteľa zariadenia.

Spam je nevyžiadaná správa. Môže ísť o mobilnú správu alebo doručenú poštu vo vašej internetovej schránke alebo správu na sociálnych sieťach. V horšom prípade nejde len o neželanú reklamu, ale aj o pokus o krádež osobných údajov – napríklad, keď sa e-mail tvári ako správa od vašej banky so žiadosťou o aktualizáciu osobných údajov. Vtedy hovoríme o phishingu.

Podvodné správy sú tiež nebezpečnou hrozbou, a to nielen pre deti, ktoré surfujú na internete. Útočníci na druhej strane komunikácie sa od vás môžu snažiť vylákať informácie a zároveň sa tváriť ako vaši priatelia alebo známi.

Krádež informácií je rovnako závažným rizikom ako všetky predošlé. Deti na internete by mali navštevovať len stránky s bezpečnostnými opatreniami alebo by sa mali vyhýbať rôznym súťažiam na sociálnych sieťach, ktoré sú dnes také populárne. Akékoľvek informácie o sebe a rodine by nemali cez internet nikomu posúvať. Súťaží na sociálnych sieťach by sa mali zúčastňovať len vtedy, keď vedia, že sú bezpečné a spĺňajú podmienky ochrany osobných údajov.

Grooming znamená sexuálne zneužitie dieťaťa prostredníctvom internetu, a to na základe nadviazania kontaktu a vzťahu. Nezabudnite dieťaťu vysvetliť, že internet má aj toto nepríjemné úskalie, a preto má komunikovať len s ľuďmi, ktorých pozná.

Sexting je hrozba, ktorá môže dieťa poriadne rozhodiť. Správy s erotickým podtónom dnes neznamenajú len textový obsah , ale aj fotografie a videá.

Kyberšikana je ponižovanie alebo vyhrážanie sa v online svete. Dieťaťu môže toto nepríjemné správanie spôsobiť emocionálnu traumu a často je po dlhotrvajúcej kyberšikane potrebná aj odborná pomoc psychológa.

Kedy zoznámiť deti s modernými technológiami?

Deti sa dnes zoznamujú s technológiami ako mobil a tablet skoro, pretože ich majú denne pred očami – na stole, v aute, v rukách rodičov.

V predškolskom veku by malo ísť naozaj len o zoznamovanie sa, o vlastnom zariadení by nemala byť reč. Rodič by sa mal stať sprievodcom dieťaťa a ukazovať mu postupne svet technológií s rešpektom a pochopením. Vo veku školáka by mal byť stále nablízku, keď je dieťa na internete, a sledovať, čo robí a pozerá. V tomto veku totiž ani zďaleka nie je pripravené samo surfovať.

Kedy dať deťom vlastný mobil s internetom, aby boli v bezpečí?

Otázka vlastného mobilu pre dieťa je individuálna. Závisí od potrieb rodiny – od toho, či dieťa samo dochádza do školy a či potrebuje napríklad mobil na kontaktovanie rodičov v prípade núdze. V tomto veku však nepotrebuje smartfón s internetom, ktorý by pre neho mohol byť, naopak, hrozbou.

Pri odovzdávaní moderných technológií svojim ratolestiam vždy myslite na to, aby boli na elektronické zariadenia pripravené. Zvážte ich vek aj schopnosti. Na technológie treba ísť postupne, neukazovať všetko, čo dokážu naraz. Odborníci tvrdia, že smartfón s internetom je vhodný až od druhého stupňa základnej školy.

Tipy, ako dohliadať na bezpečnosť detí na internete

1. Dohodnite si s deťmi pravidlá používania a vysvetlite im internetové hrozby

Vysvetlite deťom, na čo sa zariadenie môže používať, aké riziká sú spojené s komunikáciou s cudzími ľuďmi, či čo robiť, keď dostanú znepokojivé správy od cudzích ľudí. Vysvetlite im tiež, aké sú riziká zverejňovania fotiek na internete a zásady bezpečnosti v prípade sťahovania aplikácií a hraní hier.

Nezabudnite zdôrazniť , že nie všetko, čo je na internete, je pravdivé. Kritické myslenie je v tejto téme dôležitým aspektom, a to nielen pre detského používateľa. Myslite na to, že falošné správy, hoaxy a rôzne konšpirácie sa šíria virálne – rýchlejšie ako vírus.

2. Využite dostupné nástroje rodičovskej kontroly

Čudovali by ste sa, čo všetko dokáže nástroj rodičovskej kontroly. Zvládne obmedziť čas dieťaťa strávený na internete, umožňuje ochranu pred neželanou zmenou nastavení, učí dieťa, ktorý obsah je vhodný a ktorý je nevhodný, dokáže ho lokalizovať a vám ako rodičovi aj všetko zreportovať. Je to užitočný nástroj v rámci bezpečnosti detí na internete.

3. Skontrolujte nastavenia konta na sociálnej sieti

Bezpečnosť na sociálnych sieťach je predovšetkým o nastavení súkromia. V nastaveniach konta by ste mali zvoliť správnu viditeľnosť príspevkov a aktivít, a to len v skupine jeho priateľov. Medzi jeho priateľmi by mali byť zároveň len osoby, ktorých pozná. Sociálne siete v mobile dieťaťa pravidelne kontrolujte.

4. Správne nastavte domácu internetovú sieť

Vedeli ste, že bezpečnosť dieťaťa na internete môžete vyriešiť aj správnym nastavením svojho routera? Áno, môžete vytvoriť samostatnú sieť pre svoje deti. Nezabudnite ani na pravidelnú aktualizáciu operačného systému a na deaktiváciu kamery na zariadení, keď sa nepoužíva.

5. Monitorujte pohyb dieťaťa na internete

Spomenuli sme nastavenie pravidiel používania internetu, ktoré by ste si mali s deťmi ujasniť hneď na začiatku. Ale určite nezabudnite ani na posledný krok – na kontrolu ich pohybu v online svete. Je dôležité, aby ste si pravidelne overovali bezpečnosť používaného zariadenia a prípadné hrozby eliminovali hneď v začiatkoch.

Zaujíma vás táto téma? Chceli by ste o bezpečnosti na internete vedieť viac? Sledujte náš blog nielen o bezpečných nákupoch.

Zdieľať

Potrebujete pomoc?

Odpovieme na všetky vaše otázky.