• Žiadny návrh
CIRKULÁRNA EKONOMIKA

Obnoviteľné zdroje – čas prehodnotiť systém

Aby obnoviteľné zdroje dosiahli svoj plný potenciál transformovať našu planétu, musíme predefinovať náš energetický systém podľa princípov obehového hospodárstva

08/04/2022

 

Budúcnosť našej planéty závisí od obnoviteľnej energie. Je na dobrej ceste plne nahradiť energiu vytvorenú z fosílnych palív na vykurovanie našich domovov a pohon našej dopravy.

Napríklad v Taliansku Intesa Sanpaolo využíva 100 % obnoviteľnú energiu na napájanie svojich budov a prevádzok a dosiahne to celosvetovo do roku 2030.

Do roku 2050 bude takmer 90 % výroby elektriny pochádzať z obnoviteľných zdrojov. Vietor a slnko vyrobia takmer 70 % energie, ktorú spotrebujeme v našich domácnostiach. Elektrifikácia nahrádza spaľovanie na pohon našich ciest. Všetky tieto práce nás posúvajú k cieľom s nulovými čistými emisiami.

Intesa Sanpaolo sa zaviazala do roku 2030 dosiahnuť nulovú čistú hodnotu pre vlastné emisie banky a do roku 2050 pre svoje investičné a finančné portfóliá. Od roku 2008 znížila vlastné emisie o 60 %.

Výroba čistej energie je však len časťou príbehu obnoviteľnej energie. Aby sme zabezpečili budúcnosť našej planéty, musíme tiež preskúmať a zrevidovať skladovanie a distribúciu energie.

Nové metódy energie si vyžadujú nový systém. Napríklad, ak sme odkázaní na energiu generovanú veternou a solárnou energiou, musíme využívať najnovšie technológie na akumuláciu energie, ktorú vyrábame vo veternom a slnečnom období, aby sme mali energiu po celý rok.

Sektor obnoviteľnej energie musí implementovať myšlienky obehového hospodárstva, aby sa ubezpečil, že ponúka úplné riešenie problémov našej planéty. Napríklad polysilikón v solárnych paneloch je potrebné nahradiť materiálom, ktorý je vo vyššej ponuke, ako je perovskit.

Veterné turbíny vyrobené z ocele, medi, hliníka, kovov vzácnych zemín a sklolaminátu je potrebné postaviť tak, aby sa dali ľahko rozobrať a recyklovať, pri plnom využití materiálov, ktoré berieme z planéty na ich výrobu, a eliminácii odpadu. Batérie pre elektromobily musia byť vyrobené tak, aby sa dali ľahko rozbiť.

Na dosiahnutie týchto cieľov je Intesa Sanpaolo prvým strategickým partnerom finančných služieb nadácie Ellen MacArthur Foundation, organizácie, ktorá sa venuje realizácii obehového hospodárstva. Pozrite si video a dozviete sa viac.

 

Zdielať

Súvisiace články

Intesa Sanpaolo: 360-stupňové riešenie cirkulárnej budúcnosti
Prečo je cirkulárna ekonomika životne dôležité pre ESG
Biodiverzita a obehové-hospodárstvo: prečo je to dôležité
Potrebujete pomoc?

Odpovieme na všetky vaše otázky.