• Žiadny návrh
bezpečnosť

Ako platiť mobilom či hodinkami a je takáto platba bezpečná?

Strach z platby mobilom alebo inteligentnými hodinkami môžete hodiť za hlavu. Bezpečnosť týchto operácií je na prvom mieste každej finančnej inštitúcie a každej aplikácie, ktorá bezkontaktné platby ponúka. Ide o pohodlný a časovo šetrný spôsob využívania bankových služieb. Viete, ako platiť mobilom?

09/06/2023

Platenie kartou cez mobil si v dnešnom svete našlo svoje pevné miesto. Platby hodinkami sú ešte novším spôsobom, ktorý sa na trhu adaptuje rovnako úspešne. Najnovšie trendy v platení za tovary a služby fungujú na základe prenosu platobných informácií z karty (uloženej v mobile) do platobnej brány alebo platobného terminálu v kombinácii s technológiou NFC (Near field communication).

Technológiu NFC majú k dispozícii zväčša smartfóny a hodinky strednej a vyššej triedy. Funguje ako komunikácia na blízko, v rozhraní len niekoľkých centimetrov. Preto sa žiadne iné zariadenie nemôže k prenosu pripojiť a získať citlivé údaje z karty. Funkciu si je najlepšie vo svojom mobile overiť a aktivovať, a to ešte pred prvým platením bezkontaktne. Ako na overenie tejto funkcie nájdete v užívateľskom manuále smartfónu.

Po úvodných nastaveniach je platenie mobilom alebo inteligentnými hodinkami extrémne jednoduché. Stačí prebudenie vášho „smart“ zariadenia zo spánku (pri vyšších sumách odomknutie obrazovky mobilného telefónu) a priloženie zariadenia k platobnému terminálu, ktorý takéto platby podporuje. Zaplatíte tak bez námahy, jednou rukou, za 2 sekundy.

4 dobré dôvody, prečo platiť mobilom

  • Je to zadarmo. Služba platieb mobilom alebo hodinkami nie je spoplatnená. Karty sa už nenosia a uľahčenie platieb klientom naďalej ostáva dôležitým záujmom finančných inštitúcií aj do budúcnosti.
  • Rýchle platenie u obchodníka. Čas si šetríme na dôležitejšie okamihy. Preto sú bezkontaktné platby stále obľúbenejšie.
  • Bezpečný spôsob. Platby „smart“ zariadeniami sú jedny z najbezpečnejších. Ide o jedinečný spôsob, kde sa nepoužívajú údaje z karty, ale náhodne vygenerované kódy.
  • Peniaze vždy poruke. Aj v neočakávaných situáciách máte pri sebe peniaze, aj keď ich v skutočnosti nemáte. Mobil je našou „pravou rukou“ a platby sa vďaka nemu stávajú oveľa dostupnejšie.

Čo potrebujete na bezkontaktnú platbu?

Náročnosť platenia bezkontaktne mobilom alebo hodinkami je nízka.Hravo si s týmto spôsobom poradia pri nákupe aj seniori či nováčikovia vo svete moderných digitálnych technológií. Ešte ste tento spôsob platby u obchodníka nevyskúšali? Naučte sa, ako platiť mobilom či hodinkami rýchlo a jednoducho:

  1. Na platbu mobilom potrebujete vlastniť kreditnú alebo debetnú kartu, ktorá je viazaná k bankovému účtu, prípadne viazaná na inú finančnú spoločnosť.
  2. Bezkontaktná platba sa môže uskutočniť len vtedy, ak váš mobil alebo inteligentné hodinky podporujú NFC technológiu. Či túto funkciu vo svojom „smart“ zariadení máte, si môžete v užívateľskej príručke, kde nájdete aj spôsob aktivácie.
  3. Ako posledné si potrebujete k platbe mobilom stiahnuť aplikáciu – Google Pay alebo Apple Pay (závisí od značky vášho mobilného telefónu: Android, iPhone od Apple). Aplikáciu si po inštalácii musíte spárovať so svojím Android alebo iPhone mobilom a potom do nej nahrať kreditnú alebo debetnú kartu, z ktorej budú peniaze odchádzať. Nemajte strach, je to jednoduché a rýchle. Celým procesom inštalácie a nastavenia karty vás bude intuitívne sprevádzať aplikácia.

Ako platiť mobilom alebo inteligentnými hodinkami?

Platiť inteligentným zariadením sa dá kdekoľvek – v obchode, vo fitku aj v kaderníctve. Proces je vždy rovnaký. Mobil, ktorý máte väčšinou v ruke (alebo poruke) prebudíte jedným stlačením zo spánku a priložíte k platobnému terminálu. Pri vyšších sumách za tovar alebo služby od vás budú žiadať odblokovanie smartfónu číselným PIN-om alebo odtlačkom prsta.

Je platenie mobilom alebo hodinkami bezpečné?

Bezpečnosť používania mobilu alebo hodiniek na platenie je vysoká, pretože údaje z karty sa v zariadeniach nenachádzajú. Pri každej platbe sa vygeneruje náhodné jednorazové číslo, ktoré nemá žiadne spojenie s kartou alebo bankovým účtom. Pre prípadných zlodejov je nemožné, aby sa skopírovaním čísla dostali k údajom o karte, a teda ani k vašim osobným financiám.

Ako platiť mobilom bez NFC technológie?

Ak nemáte v mobile integrovanú NFC technológiu, stále môžete využiť platby mobilom.

Chýbajúcu NFC technológiu môžete nahradiť rovnako fungujúcim NFC tagom. Ide o bezdrôtovú technológiu na bezpečnú a rýchlu výmenu dát na vzdialenosť do 4 cm, presnejšie sú to čipy ukryté v nálepkách alebo príveskoch. Nálepku s NFC si môžete jednoducho umiestniť na zadnú stranu telefónu a začať platiť bezkontaktne – bez karty a s rovnakým pôžitkom ako s NFC zabudovaným v telefóne.

Je tu však aj ďalšia možnosť. Platba pomocou QR kódu. Jedinou podmienkou je, aby obchodník disponoval možnosťou takejto platby – aby mal čítačku QR kódov. Do vášho mobilu si zase musíte stiahnuť generátor QR kódov, aby mohli zariadenia pri platbe medzi sebou komunikovať.

Karty sa už nenosia. Čo tak si uľahčiť platby za nákupy? Plaťte rýchlejšie a bezpečnejšie s mobilnými platbami Google Pay.

Potrebujete pomoc?

Odpovieme na všetky vaše otázky.