• No suggestion

Dávajte si pozor na falošných bankárov

Podvodníci si opäť našli novú cestičku ako Vás obrať o peniaze. Pod falošnou identitou bankára či policajta sa od Vás snažia vylákať citlivé údaje či naviesť Vás na podvodné transakcie. Nedajte sa oklamať, banka od Vás takto údaje či postupy nikdy nežiada.

„Aktuálne sme zaznamenali nové prípady, kedy našim klientom volal „falošný bankár“. Hovor je celkovo uveriteľný, nakoľko volajúci hovorí v slovenčine a predstaví sa vymysleným priezviskom, prípadne priezviskom skutočného zamestnanca banky, za ktorého sa následne vydáva. Navyše aj číslo volajúceho vyzerá ako typicky bankové (napr. +421248555999 alebo 0850123000),“  upozorňuje vedúci oddelenia prevencie podvodov vo VÚB banke Radomír Adamkovič.

Ako ďalej informuje, falošný bankár tvrdí, že pod Vašim menom bola zadaná žiadosť o pôžičku, avšak potrebuje si overiť nejaké údaje, lebo môže ísť o podvod. Svoju dôveryhodnosť môže zvýšiť tým, že pozná Vašu adresu. Zároveň Vás upozorní, že informácie budú postúpené na políciu.

V tejto súvislosti boli však zaznamenané aj prípady, kedy klientom volali podvodníci aj v mene polície. Aj tu ale platí, že tak ako banka, ani polícia nikdy takýmto spôsobom nepostupujú. V skutočnosti chcú od Vás podvodníci vylákať citlivé údaje – prístupové kódy do internet bankingu či údaje o karte, prípadne Vás zmanipulovať tak, aby ste im poslali prostriedky na „bezpečný účet“. Dávajte si na takéto telefonáty pozor a ihneď kontaktuje svoju banku.

V aktuálnom období sa navyše môžu objaviť aj klasické podvodné situácie, o ktorých sa môžete dozvedieť viac na www.bezpecnenakupy.sk.

Needs our help?

We will answer to all your questions.