• No suggestion
Podnikatelia

Nápady na podnikanie: 8 tipov, ktoré vás inšpirujú

Premýšľate nad vlastným podnikaním? Máte plán alebo ešte len hľadáte spoľahlivý nápad na podnikanie na rok 2023? Čítajte ďalej a zistite, akým smerom by ste sa mali vydať, aby bolo vaše podnikanie bezpečné.

09/06/2023

Našim klientom pomáhame s financiami vo vlastnom podnikaní každý deň. Všimli sme si zopár fenoménov a zhodli sme sa na niekoľkých tipoch pre podnikateľov – začiatočníkov. S čím alebo v akej oblasti začať podnikať, aby sa nestalo príliš náročným, rizikovým alebo finančne likvidačným? Inšpirujte sa a začnite dobrým podnikateľským plánom.

Akým nápadom alebo oblastiam podnikania sa je lepšie vyhnúť?

Vo všeobecnosti platí, že by ste sa v začiatkoch podnikania mali vyhnúť tej oblasti, v ktorej je až príliš veľký dopyt. Prečo? Lebo v takom prostredí sa nachádza veľká a zabehnutá konkurencia, ktorá pozná legislatívu alebo má podrobné informácie o cieľovej skupine. Vyhnúť by ste sa mali napríklad aj oblastiam, ktorým nerozumiete, nemáte v nich kontakty a známosti, ktoré by vám v začiatkoch pomohli. Alebo podnikaniu v niečom, čo je legislatívne náročné a legislatíva je pre vás zároveň neznáma.

Pri podnikaní by ste mali začať postupne a najlepšie v malom. Ak je to možné a máte viac času, ideálne je začať popri aktuálnom zamestnaní. Na Slovensku sa dá ešte stále podnikať a zároveň byť bežným zamestnancom firmy.

Na čom postaviť podnikateľský nápad?

Začnite zarábať v oblasti, v ktorej vynikáte

Baví vás niečo? Máte koníček , ktorému sa s radosťou vo voľnom čase venujete? Pýta sa vás okolie na rady v niektorej zo sfér? Nový podnikateľský nápad by mohol vychádzať práve z vašej záľuby, pretože ide o oblasť, kde viete, čo robíte.

Ponúknite ľuďom to, čo potrebujú, ale ponúknite to inak

Kupujete si pravidelne jednu značku kozmetiky alebo vami overené potraviny? Ako by sa vám páčilo, keby ste nemuseli chodiť nakupovať tieto veci do obchodu alebo online, ale zaobstarali by ste si ich cez donášku? Riešením by mohlo byť akési špecifické predplatné, čo by ušetrilo koncovým zákazníkom čas nakupovania alebo vôbec akúkoľvek myšlienku na to, že musia niečo kúpiť. Jednoducho sa pokúste dostať obvyklé produkty alebo služby ku zákazníkom – neobvyklo, inak.

Zareagujte na aktuálny dopyt

Cítite, že trh sa v poslednom období na niečo orientuje, no aj tak je dopyt vyšší ako ponuka? Ak sčasti poznáte produkt alebo oblasť podnikania, alebo ak máte kontakty, potom sa do toho pustite. Na začiatok to však nepreháňajte, pretože sa môže stať, že podobný nápad dostane niekoľko ďalších „podnikavcov“ a vysoko konkurenčné prostredie vám môže zámer s vlastným biznisom skomplikovať.

Na začiatok podnikajte v malom

Flexibilita a nízke alebo žiadne náklady na podnikanie vám v začiatkoch podnikania budú hrať do karát. Nechajte kancelárie, obchodné priestory, drahé webové stránky etablovanejším firmám. Aby ste zbytočne neprišli o peniaze, zvážte napríklad webové portály, ktoré za províziu sprostredkujú váš výsledok podnikateľského zámeru.

Ako sa lepšie zorientovať na budúcom trhu – ako si overiť dopyt po službe alebo tovare, keď už máte nápad na podnikanie?

Podnikateľský nápad by mal riešiť problém alebo chýbajúcu službu zákazníkov. Otázka je, aký bude záujem zo strany zákazníkov o produkt alebo službu?

Zistite si dopyt – urobte si prieskum. Vďaka moderným digitálnym technológiám je tento prvý krok k úspešnému podnikaniu jednoduchý. Siahnite po konkrétnych číslach štatistického úradu, ktoré sú dostupné jednoducho online, alebo prelúskajte Google a overte si popularitu vo vyhľadávaní práve tam. Veľmi jednoducho sa k odpovedi dostanete aj cez sociálne siete. Stačí sa verejne opýtať, aký by bol o nový podnikateľský nápad záujem.

8 zaujímavých nápadov a tipov na podnikanie v roku 2023

Chceli by ste konkrétne nápady? Rok 2023 je ešte stále poznačený koronavírusom a pridružil sa aj vojnový konflikt. To všetko ovplyvnilo podnikateľské prostredie a aj podnikateľské plány. Všetci sme sa oveľa viac presunuli na online platformy a určite sa viac staráme o svoje zdravie. Populárne sú dnes nápady na podnikanie z domu a podnikanie zo zahraničia, pretože práve presun do online prostredia umožnil vznik týchto nových biznis modelov.

Nápady na podnikanie v roku 2023:

  1. Prenájom nehnuteľností na Airbnb
  2. Predaj fotografií firmám a cez fotobanky
  3. Ponuka ekologických kuriérskych služieb v meste
  4. Založenie agentúry na správu nehnuteľností
  5. Správa sociálnych sietí rôznych firiem
  6. Ponuka vzdelávania – lektor online kurzov
  7. Tvorba podcastov
  8. Prekladateľstvo a korektúra textov

Zaujíma vás táto téma? Čítajte na našom blogu o podnikaní viac: Ako začať podnikať od nuly?

Needs our help?

We will answer to all your questions.