• No suggestion

Ako investovať a čo potrebujete vedieť, než začnete

"

 

Investovaním na finančnom trhu získate určitú finančnú slobodu a vyhnete sa inflácii, ktorá môže ohroziť vaše úspory. Inflácia totiž výrazne ovplyvňuje hodnotu peňazí, takže o niekoľko rokov si už za 100 eur nemusíte kúpiť rovnaké množstvo vecí ako dnes. Je preto dôležité, aby vaše peniaze pracovali pre vás a prinášali vám zisk vyšší, ako je úroveň inflácie. 

Investovanie nie je také komplikované, ako sa na prvý pohľad môže zdať. A ani také rýchle a riskantné, ako často vidíme vo filmoch. Veľa ľudí si však aj tak namiesto hľadania spôsobov, ako investovať, radšej zvolí známejšiu cestu odkladania peňazí na sporiaci účet.
Aký je medzi nimi rozdiel?


Aký je rozdiel medzi investovaním a sporením?

Sporenie na sporiacom účte je najbežnejší spôsob odkladania peňazí. Výhodnejšie je však skôr na budovanie krátkodobej finančnej rezervy, ktorá vás podrží v prípade nečakaných výdavkov alebo výpadkov príjmov až do obdobia jedného roka. Výhodou sporiacich účtov je rýchla dostupnosť nasporených peňazí a žiadne riziko. 

Sporenie na bežnom sporiacom účte má však aj svoje mínusy. Potvrdzuje to Barbora Štubňová, vedúca oddelenia depozít a investícií vo VÚB banke: „Nevýhodou sporiacich účtov je nízke zhodnotenie (dnes na úrovni 0 – 0,1 % ročne), ktoré v dlhšom časovom horizonte nepokryje infláciu. To znamená, že reálna hodnota odložených peňazí bude v skutočnosti nakoniec nižšia. Pokiaľ je cieľom zhodnotenie úspor v čase, odporúčam využiť investičné sporenie, ktoré má neporovnateľne vyšší výnosový potenciál ako sporiaci účet.“

Hoci sa investovanie na rozdiel od bežného sporenia spája s určitým rizikom, správnou voľbou investičnej stratégie a rozdelením peňazí do viacerých finančných nástrojov toto riziko výrazne klesá. „Výhodou pravidelného investovania je, že sa investuje postupne po malých čiastkach. To znamená, že riziko nesprávneho načasovania investície je výrazne eliminované. Preto investičné sporenie, aj do rizikovejších fondov, je vhodné aj pre investorov začiatočníkov,“ dodáva odborníčka. 


Ako začať investovať?

Predtým, než sa rozhodnete pustiť do investovania, je dobré naštudovať si základné informácie, ako to vo svete investícií chodí, a aké máte možnosti. Podľa získaných vedomostí sa potom rozhodnete, či je pre vás lepšie začať investovať cez sprostredkovateľa alebo na vlastnú päsť.

Ak sa vyberiete individuálnou cestou, sami budete rozhodovať o tom, aké typy investícií bude vaše portfólio obsahovať, v akom pomere a v akej hodnote. Je potrebné stanoviť si ciele (aký výnos chcete dosiahnuť) a vytvoriť investičnú stratégiu podľa toho, aký typ investora ste (konzervatívny, vyvážený alebo dynamický). 

Tento proces vás však môže potrápiť viac, ako sa na prvý pohľad zdá. Peter Margetiny, špecialista stratégie a predaja v spoločnosti Eurizon Asset Management Slovakia, preto najmä začínajúcim investorom odporúča, aby si nechali poradiť od investičných expertov zo správcovských spoločností alebo od špecialistov na pobočkách bánk. 

„Títo ľudia vám na základe vašich skúseností s investovaním, vzťahu rizika a výnosu, očakávaného investičného horizontu a ďalších dôležitých premenných poradia, ako ušiť investičné portfólio na mieru, aká investičná stratégia je pre vás najvhodnejšia a ako sa správať v rôznych situáciách, ktoré na finančnom trhu môžu nastať.“

Je lepšie investovať peniaze cez banku?

Ak sa rozhodnete investovať prostredníctvom banky, získate pravidelné poradenstvo a osobný finančný plán šitý na mieru. Takisto sa vyhnete zbytočnému riziku, ako potvrdzuje Barbora Štubňová: „Banky klientom poskytujú istotu a stabilitu vo svojej značke, časom overenej kvalite dodaných služieb a produktov. Prinášajú im riešenia, ktorým veria, a nevystavujú ich a ani seba prílišnému nezodpovednému správaniu.“

Ako investovať efektívne?

„Na to, aby sme investovali efektívne, si treba v prvom rade ujasniť tri kľúčové veci. Zodpovedať si, aké sú naše očakávania, aký výnos chceme dosiahnuť a aké riziko sme preň ochotní podstúpiť,“ zdôrazňuje Peter Margetiny. Takisto je potrebné mať rôznorodé portfólio, teda neinvestovať napríklad len do akcií či fondov jednej spoločnosti. 

Dôležité je uvedomiť si aj to, že hodnota investícií bude nielen stúpať, ale aj klesať. Takéto pohyby sú však na finančných trhoch prirodzené. Preto netreba panikáriť a pri poklesoch svoje investície nevyberať. Trpezlivosť je jedným zo základných pilierov, ako investovať efektívne.

Aká je optimálna dĺžka investovania?

„Investovanie je dlhodobá záležitosť a tomu by ste mali prispôsobiť aj svoje očakávania. Pokiaľ to s investovaním myslíte naozaj vážne, musíte si uvedomiť, že je to beh na dlhé trate,“ hovorí Margetiny.

Investičný horizont, teda doba, kedy budú vaše podielové listy, akcie či cenné papiere obchodované na burze, by vo väčšine prípadov nemal byť kratší ako 5 rokov. Vo všeobecnosti platí, že práve dlhodobá a pravidelná investícia (5 rokov a viac) je najlepším spôsobom, ako zhodnotiť úspory a vyhnúť sa neželanému neúspechu. 


Do čoho investovať?

Finančné trhy poskytujú viacero možností, ako zhodnotiť peniaze. Najbežnejšie a najpoužívanejšie investičné nástroje sú:

●    akcie 

●    podielové alebo indexové fondy ETF (Exchange Traded Funds)

●    korporátne alebo štátne dlhopisy

●    nehnuteľnosti

●    zlato alebo diamanty

●    kryptomeny

Najjednoduchším a najvýhodnejším spôsobom, ako investovať, sú pre začiatočníka podielové fondy. Fungujú na princípe pravidelných vkladov viacerých investorov. Tí spoločne vytvoria potrebný kapitál pre ďalšie investovanie, napríklad do podielov v podnikoch či cenných papierov. Takisto dokážu zabezpečiť dostatočne diverzifikované portfóliá. 

Tým, že investor v tomto prípade investuje pevnú sumu v pravidelných intervaloch, minimalizuje riziko nesprávneho načasovania investície, a z dlhodobého hľadiska zvyšuje svoje šance na úspech, dodáva špecialista.


Koľko si treba mesačne odložiť na investovanie? 

To, koľko sa rozhodnete odložiť každý mesiac na investovanie, je len na vás. Existujú investičné sporenia, pri ktorých môžete šetriť už od 20 eur mesačne. Najčastejšie sa však pravidelné investície pohybujú v priemere okolo 150 eur. 

Aby ste zistili, koľko peňazí si potrebujete odložiť, využite investičnú kalkulačku, ktorá vám presnú sumu vypočíta. Stačí do nej zadať, aký je váš finančný cieľ, želaná dĺžka sporenia a očakávaný ročný výnos. Podobne môžete zistiť aj výšku potenciálneho zhodnotenia peňazí.


Autori:

Peter Margetiny

Needs our help?

We will answer to all your questions.