Letné nákupy bez problémov
18.06.2020
"
Povedzme si na rovinu – online nakupovanie nikdy nebolo atraktívnejšie ako práve dnes. Samotní obchodníci viac digitalizujú svoje prevádzky a ponúkajú nákup cez e-shopy. Dôležité je však myslieť na to, či je e-shop cez ktorý chcem nakupovať dôveryhodný, nakoľko pribúdajú aj obchodníci, ktorí sa snažia situáciu zneužiť.
Ak je totiž obchodník neseriózny, bude veľmi ťažké domôcť sa vrátenia peňazí. „Práve toto je dôvodom, prečo odporúčame platiť platobnou kartou, lebo len v tomto prípade môže banka reklamáciu riešiť za zákazníka. Ak e-shop platbu kartou neumožňuje, treba byť opatrnejší a radšej tovar kúpiť inde, aby sme mali istotu, že neprídeme o peniaze. Stále platí, že nie všetko dokážete v banke vyreklamovať a pri nákupoch online treba byť maximálne obozretný,“ hovorí Andrea Šipošová vedúca oddelenia kartových procesov VÚB banky.
Dôveryhodnosť webstránky
Prvým znakom, kedy by ste mali zbystriť pozornosť, pretože stránka nemusí byť dôveryhodná, je „obyčajná gramatika“. Nedôveryhodné stránky majú v textoch často množstvo gramatických chýb či preklepov. Okrem toho je dobré pozrieť sa, či sú na stránke kompletné údaje o prevádzkovateľovi, ako napríklad kontaktné údaje alebo emailová adresa. Varovaním by mali byť aj extrémne nízke ceny. Okrem toho by sme odporúčali prečítať si aj recenzie iných zákazníkov, ešte pred nákupom. Existujú aj rôzne portály, ktoré overia dôveryhodnosť e-shopu, pokojne si ich preverte. Niektoré portály sa často označujú ako sprostredkovatelia a tým pádom nezaručujú kvalitu, termín dodania ani proces reklamácie. Komunikácia na dôveryhodnom e-shope by mala byť zabezpečená cez dobre známu skratku „https“ na začiatku webovej adresy.