• Žiadny návrh

Účastníci ekonomického systému

VZDELÁVACIE CENTRUM

Zainteresované strany

Vzdelávací materiál

03/08/2022

 

Už predtým sme videli úlohu niektorých ekonomických subjektov v krajine, najmä rodín, spoločností a bánk, ktorých funkcie sa prelínajú a neustále prekrývajú v systéme hospodárstva a financií, kde je štát referenčným bodom v európskom rámci.

 

 

Zainteresované strany a rast systému krajiny

Prvý ekonomický subjekt, rodiny. Ako spotrebitelia sa členovia rodiny a potom celé obyvateľstvo krajiny stávajú stimulom pre výrobu. Svojimi nákupmi uprednostňujú predaj toho, čo firmy vyrábajú.

Druhý ekonomický subjekt, spoločnosti výrobcovia spotrebného tovaru. Konkurencia medzi spoločnosťami v rovnakom sektore s cieľom prilákať rodiny spotrebiteľov podporuje inovácie, t. j. hľadanie nových, konkurencieschopnejších produktov, a stimuluje rozvoj iných príbuzných spoločností, napríklad spoločností pôsobiacich v oblasti reklamy.

Tretie ekonomické subjekty, banky. Rodiny ukladajú zárobky v bankách, spotrebiteľské projekty povzbudzujú rodiny, aby sa obrátili na banky so žiadosťou o pôžičku alebo v prípade úveru na nehnuteľnosť, aby si zobrali hypotéku alebo investovali s cieľom získať dodatočný príjem. Tieto úsporné akcie, ktoré investujú banky, pomôžu spoločnostiam zlepšiť a inovovať ich výrobu.

Každý z týchto subjektov platí dane, ktoré štát zamestnáva na poskytovanie služieb, niektoré priamo, iné zase vidia v akcii iné spoločnosti.

 

Ekonomika a práca – Činnosť podnikov, banky, štátu vytvára pracovné miesta , ktoré prinášajú prospech rodinám vrátane mladých ľudí a žien, zraniteľnejších subjektov, pre ktoré však dnes žiadame rovnaké príležitosti prostredníctvom politík začlenenia do zamestnania.

 

Ľudia v centre

V tom všetkom sa objavuje prvok, ktorý spája rodiny, podniky a banky a núti ich vzájomne pôsobiť v rámci ekonomického systému každého štátu. Toto je „ľudský kapitál“, ktorý je hlavnou hnacou silou rastu a rozvoja v každej krajine.

 

Rodina: úloha žien a mladých ľudí

V rámci rodiny existujú dva krehkejšie ekonomické subjekty: ženy a mladí ľudia.

Ženy, ktoré pracujú, ale dostávajú nižšiu odmenu alebo zastávajú menej zodpovedné pozície, ženy, ktoré nie vždy dokážu dobre zosúladiť prácu a rodinu. V oboch prípadoch sú riešenia už pripravené, realizované v „cnostných“ spoločnostiach: spoločnostiach, ktoré sa rozhodli uplatňovať politiku rovnakých príležitostí na všetkých úrovniach, ktorá zahŕňa opatrenia väčšej flexibility v pracovnom čase a voliteľné služby, ako je starostlivosť o deti na pracovisku.

Mladí ľudia sú budúcim zdrojom, do ktorého možno investovať ako ľudský kapitál aj ako plnohodnotný budúci ekonomický subjekt. Vyžaduje si to veľké investície do škôl ako primárneho predmetu odbornej prípravy a pracovného poradenstva. Školy, kde sa didaktické smery zameriavajú v prvom rade na kultúru a dosahovanie základných zručností súčasnosti: digitálna gramotnosť, komunikácia, kladenie a riešenie problémov, rozhodovanie, tímová práca, empatia... Dynamický impulz potom dáva osobná zvedavosť: aktualizácie, čítanie , prieskumy, surfovanie po webe...

 

Podnik: faktory úspechu

The first engine of a company's success is the creative, intellectual and strategic skills that allow the team to be a step ahead of their competitors in innovation and research. That is to say that everything that brings into play the human capital of the company is a factor of success.

 

R&D-Research&Development - je sektor, ktorý zamestnáva ľudí, zdroje a finančné zdroje, ktoré prostredníctvom výskumu vytvárajú inovácie a pokrok a podporujú rozvoj tým, že robia spoločnosť konkurencieschopnejšou v rámci ekonomického systému. Výskum a vývoj znamená patenty, značky, nové technológie, zvýšenie obratu, bohatstvo.

Viac informácií…

Podniková udržateľnosť podľa definície Organizácie Spojených národov znamená zaviesť všetko, čo je potrebné na zníženie negatívneho vplyvu výrobných procesov na životné prostredie. Podniková udržateľnosť znamená aj umožnenie etickej a udržateľnej spotreby: spoločnosť sa zaväzuje zabezpečiť, že jej produkty budú šetrné aj k životnému prostrediu. Znamená sociálnu udržateľnosť: t.j. zlepšenie zamestnanca ako jednotlivca, rešpektovanie rovnakých príležitostí, udržateľnejšie voľby v obchodnom modeli a to všetko priamo alebo nepriamo súvisí s optimalizáciou ľudského kapitálu.

 

Banky: ľudia a profesie

Ako každý obchod, aj bankovníctvo prešlo postupom času vývojom. Naša doba už nie je dobou, ktorá stotožňuje banku s veľkým bankárom, majiteľom inštitúcie, alebo dnes s generálnym riaditeľom, akcionármi, vrcholovým manažérom...

Bankovníctvo je v spoločnosti ako každá iná so svojou špecializáciou, v tomto prípade ekonomicko-finančnou, dedičstvom tímu vedúcich pracovníkov, technikov a zamestnancov v kontakte s verejnosťou.

Ľudia pracujúci v banke sú referenčným bodom klientov, s ktorými je nevyhnutné vytvoriť vzťah založený na dôvere. Bankový poradca, osobne alebo virtuálne, má za úlohu poskytovať pomoc, riešiť najchúlostivejšie problémy, propagovať produkty a služby... Bankový poradca ako poradca alebo finančný sprostredkovateľ študuje finančnú situáciu rodín, firiem, veľkostatkov. ponúknuť každému vhodnejšie rady.

 

Viac informácií…

Špecializácia na služby tretieho sektora predstavuje nový prístup k myšlienke banky. Ponúkajú menej rizikové investície ako tradičné investície a majú nižšiu a konštantnejšiu ziskovosť. Podporujú ekologické poľnohospodárstvo, obnoviteľné zdroje energie, fair trade... Uvádzajú do praxe myšlienku „udržateľnosti“ v ekonomicko-finančnej oblasti: úverovanie najslabších subjektov, neznižovanie ľudských a pracovných práv, uprednostňovanie transparentnosti, uplatňovať formy riadenia, ktoré zabezpečujú účasť.

Štát medzi ziskom a stratou a blahobytom

Rodiny, podniky a banky prispievajú k rozvoju krajiny, ktorý sa meria prostredníctvom série ukazovateľov. Spoločnosti svojou činnosťou prispievajú k tvorbe HDP (hrubého domáceho produktu). HDP predstavuje to, čo krajina vyprodukuje, jej bohatstvo a je ukazovateľom, ktorý hodnotí zdravotný stav jej ekonomiky.

Pocit, že HDP sám o sebe nestačí na definovanie „ekonomických“ charakteristík krajiny, viedol v mnohých štvrťrokoch k výberu nových ukazovateľov, ktoré sú schopné merať pokrok spoločnosti zo sociálneho a environmentálneho hľadiska. : kvalita životného prostredia, finančné nerovnosti, zdravie a vzdelanie obyvateľstva, bezpečnosť.

 

Viac informácií…

Identifikáciu ukazovateľov, ktoré nie sú výlučne ekonomické, prvýkrát otestoval v sedemdesiatych rokoch minulého storočia štát Buthan, ktorý sa okrem HDP pokúsil odhaliť aj index hrubého národného šťastia.

Dnes je Taliansko prvou európskou krajinou, ktorá do cyklu ekonomického plánovania zaradila dvanásť indikátorov Fair and Sustainable Wellness - BES.

Pozrite si celý report

*Projekt finančného vzdelávania Intesa Sanpaolo

Zdielať

Súvisiace články

Prečo je dôležité šetriť
Význam rodinného rozpočtu a jeho pravidlá
Zistite viac o Fintech
Potrebujete pomoc?

Odpovieme na všetky vaše otázky.