Kontakt Internet banking IB Search ×

Ako vybaviť darčeky na Vianoce? Inšpirujte sa novým trendom nakupovania

V predvianočnom období dostáva výraz nakupovanie úplne iný rozmer. Najnovší prieskum VÚB banky však poukázal na zaujímavý fenomén a tým je nákup na splátky. Až 60 percent zákazníkov uvádza, že by si mohli kúpiť tovar za plnú cenu, ale napriek tomu sa rozhodli pre tento nákup. Už to totiž nie je nutnosť súvisiaca s nedostatkom prostriedkov, ale práve naopak, s rozumným manažovaním rodinného rozpočtu. Vysvetlíme vám aj prečo je to tak.

Rozumné manažovanie peňazí
Exkluzívny kvantitatívno-kvalitatívny prieskum o nakupovaní na splátky, ktorý pre VÚB a značku Quatro vypracovala spoločnosť United Consultants preukázal, že nakupovanie na splátky je nový fenomén. Už to nie je nutnosť súvisiaca s nedostatkom finančných prostriedkov, ale výber súvisiaci s rozumným manažovaním rodinného rozpočtu. Až tri pätiny Quatro splátkujúcich uvádzajú, že by si mohli kúpiť tovar za plnú cenu, ale napriek tomu sa rozhodli pre nákup na splátky.

„Väčšina nakupujúcich na splátky môže v danom okamihu kúpiť tovar za plnú cenu, napriek tomu si vyberie splátkovanie - nechce totiž jednorazovo zaťažiť svoj rodinný rozpočet. Nákup tovaru na splátky už dávno nie je len riešením urgentnej situácie pokazeného spotrebiča alebo chýbajúcej hotovosti,“ vysvetľuje Angelika Farkašová, vedúca úverových produktov VÚB. Spomínaný prieskum potvrdil, že splátkové nákupy dnes už zlepšujú kvalitu života.

Splátky sú riešenie ako nezaťažiť rodinný rozpočet
Na otázku, prečo si vybrali splátkovú formu predaja odpovedalo až 39 % oslovených zákazníkov značkou Quatro - aby nezaťažovali bežný rodinný rozpočet väčším výdavkom. Druhým najčastejším dôvodom je . „nechcem míňať svoje finančné rezervy“ alebo „nechcem minúť usporené peniaze“. Uviedol to každý štvrtý oslovený.

Zaujímavé je, že ako jediné možné riešenie v urgentnej situácii, kedy sa napríklad pokazí nejaký spotrebič a spotrebiteľ nemá dosť voľných financií na zvládnutie tejto situácie, je až na treťom mieste spomedzi všetkých dôvodov. Pripúšťa to 14 % klientov Quatra.

Nakupujú aj bohatší
Ďalšiu zaujímavosťou je skutočnosť, že ľudia, ktorí využívajú nákup tovaru na splátky, nie sú zo sociálne slabších vrstiev. Túto formu predaja v značnej miere využívajú aj solventnejší zákazníci, 47% zákazníkov uvádza mesačný príjem nad 1100 euro mesačne.

Pre takmer polovicu Quatro zákazníkov je totiž najväčšou výhodou nakupovania tovaru na splátky skutočnosť, že netreba zaplatiť celú sumu naraz. Pre viac ako štvrtinu zákazníkov Quatra je tiež veľkou výhodou to, že splátky si môžu rozložiť tak, ako im to vyhovuje.

Kto všetko nakupuje na splátky?
A kto nakupuje najčastejšie cez Quatro splátky? Najčastejšie aktívni ľudia vo veku 35 až 44 rokov, tvoria takmer polovicu zákazníkov. Na druhom mieste sú nakupujúcimi vo veku 45 až 54 rokov (21% podiel).

Zároveň platí, že v súčasnosti splátkujú viac vzdelanejší ľudia. Klienti s maturitou alebo s vysokoškolským vzdelaním tvoria vyše 80 % zákazníkov značky Quatro.

5 najčastejších typov zákazníkov nakupujúcich v Quatre:

Prefíkaný/á

Rafinovaný človek, ktorý má relatívne slušné príjmy i dosiahnutý stupeň vzdelania.
Tovar na splátky nakupuje iba keď je naň výhodná akcia. Nechce zaťažovať rodinný rozpočet,
ani míňať nasporené peniaze. Má to dobre premyslené.

 


Pôžitkár

Život rýchlo plynie. Deti vyrástli, opustili domov. Starší človek, ktorý si chce nákupom
tovaru na splátky urobiť radosť; kúpi aj to, čo nevyhnutne nepotrebuje, ale chce.
Má na to, aby si zvýšil kvalitu svojho života.


 

Drží krok s dobou

Mladý, často krát ešte slobodný muž žijúci v meste.
Chce držať krok s dobou. Každé dva-tri roky potrebuje
nový mobil, notebook, tlačiareň, ... Tovar kupuje na splátky, lebo je to výhodné.

 

Urgent

Človek, ktorému sa náhle pokazila chladnička alebo umývačka
riadu a na kúpu novej nemá peniaze. Trpí chronickým nedostatkom
finančných prostriedkov, viac ako pätina segmentu už splátkovala 5 a viackrát.


 

Pani domáca

Žena, ktorá sa stará o bezchybný chod domácnosti.
Tovar na splátky kupuje vtedy, keď je potrebné
vymeniť starý – ale ešte ako-tak funkčný – výrobok za nový.


 

Výhodná predvianočná ponuka
Quatro teraz prichádza s novým imidžom, logom a zaujímavou ponukou pre spotrebiteľov. Novinkou tohtoročnej jesene bude aj nová aplikácia a mimoriadna ponuka. Pri nákupe na splátky pri mesačnej splátke už od 10 € na najviac 96 mesiacov, budú mať spotrebitelia možnosť znížiť si náklady splácania na nulový úrok. „Podmienkou na odpustenie úrokov bude mimoriadne splatenie tovaru do pol roka, teda do 6 mesiacov,“ uviedla Angelika Farkašová.

Už čoskoro pribudne v ponuke nová predajná aplikácia pre koncových užívateľov a predajcov. Pomocou nej bude možné prepočítať ponuku priamo pri konkrétnom produkte na určitý čas či na konkrétne vymedzenú splátku, o ktorý bude mať klient záujem. „Neskôr sa pridá aj možnosť priamo cez aplikáciu požiadať o nákup na Quatro splátky,“ zdôraznila A. Farkašová.

QUATRO – Zaujímavé fakty
Najčastejšie Slováci splátkujú pri nákupe bielej a čiernej techniky, mobilov, nábytku, záhradnej techniky aj športového náčinia. Objavujú sa však aj netradičné nákupy  okrem iného sa cez Quatro už financovali napr. plastické operácie, výcvik psa alebo odber pupočníkovej krvi. Aspoň raz nakúpilo cez Quatro splátky viac ako 850-tisíc Slovákov. Spotrebiteľ, ktorý má skúsenosti so splátkovou značkou Quatro, priemerne už nakupoval pod touto značkou aspoň 4-krát.

▪   Takmer 65 % spomedzi tých, čo nakupujú na splátky u rôznych firiem uvádza, že majú osobnú skúsenosť s nákupom od Quatra a už si niekedy kúpili tovar na splátky.

▪   Až 70 % percent nakupujúcich cez Quatro má viac ako jednu splátkovú zmluvu , alebo už niekoľkokrát za sebou nakupovali na splátky.

▪   Quatro ľudia poznajú, podľa názvu uvádza poznanie 94% opýtaných, čo je najviac zo všetkých splátkových spoločností.

Quatro je dlhoročný líder v splátkovom predaji s najvyšším 60-percentným trhovým podielom a pre Slovákov je symbolom nakupovania na splátky. V súčasnosti s Quatrom možno nakupovať na splátky v 5 400 zmluvných kamenných predajniach a vo viac ako 700 e-shopoch.

Reprezentatívny príklad: Celková výška úveru 500 €, pri úrokovej sadzbe 18,10 % p. a., akontácia 0 €, výška mes. splátky 30 €, počet splátok 19, celková čiastka k úhrade 570 €, RPMN 18,10 %, doba splatnosti 19 mesiacov. V prípade predčasného splatenia úveru najneskôr do 6 mesiacov od prevzatia tovaru bude výška úrokovej sadzby 0 % p. a. a RPMN 0 %. Akcia platí do 31. 1. 2019.